Sputnik Türkiye bürolarına grev pankartı asıldı

0
223

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) Sputnik Türkiye bürolarında 17 Ağustos’ta başlattığı grev devam ediyor. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması ve işten çıkarılmalar yaşanması üzerine sendika, grev öncesinde üyelerine istifa etmeleri için baskı kuran Sputnik temsilcileri ve yöneticileri hakkında 8 Ağustos’ta suç duyurusunda bulundu.

Gazetecilerin üç talebi var: İşten çıkarılan 24 üyenin işe iadesi, sendikal özgürlüklerin tanınması ve adil bir ücret.

Cumhuriyet Savcılığı’na yapılan suç duyurusunda yer alan isimler arasında Sputnik İstanbul İrtibat Bürosu Müdürü Maksim Durnev, Sputnik Ankara İrtibat Bürosu Müdürü Elena Koçetkova, Sputnik Web Koordinatörü Elif Sudagezer ve Sputnik Radyo Müdürü Fethi Yılmaz vardı.

Grev ilanı asıldıktan sonra 24 sendikalı çalışanın işten atılmasının kanunlara aykırı olduğunu ifade eden TGS, anayasa ile güvence altına alınan sendikalaşma hakkının patron temsilcileri ve yöneticileri tarafından ihlal edildiğini belirtti.

Suç duyurusunda, işyerinde kurulan ikna odalarında temsilci ve yöneticilerin üyelere sendikadan istifa etmeleri için baskı yaptığı da ifade edildi.

Sendika ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na, İletişim Başkanlığı’na ve RTÜK’e de ayrı ayrı şikâyet dosyaları sundu.

Bir aşamadan sonra sendikayı ortadan kaldırmak için işveren temsilcilerinin her yolu denediğini söyleyen TGS Başkanı Gökhan Durmuş şu açıklamayı yaptı: “Açık açık anayasamızı, kanunlarımızı çiğniyorlar. Kanunları korumakla yükümlü olanların bu ihlallere seyirci kalmaması ve işveren temsilcilerine gereken yanıtı vermesi gerekiyor.

Sputnik Türkiye çalışanları hak ettiklerinin dahi altında bir istekte bulundular. İşverenin teşekkür edip istekleri yerine getirmesi gerekirken gazetecileri işten atarak, greve çıkartarak bu iyi niyeti görmedi. İyi niyetimizi görmek istemeyenlere kararlılığımızı, birliğimizi ve dayanışmamızı göstermekten geri durmayız.”

Grevin başarıyla sonuçlanana kadar devam edeceğine vurgu yapan Durmuş, “Moralimiz de inancımız da güçlü! Sputnik’i Sputnik yapanların tamamı burada. Bu grevin başarıyla sonuçlanacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

“Bu grev Türkiye’de güvencesiz ve düşük ücretle çalışan tüm gazetecilerin grevidir” diyen Durmuş, 24 üyeleri de işe geri alınıp talepleri kabul edilinceye kadar grevin süreceğinin altını çizdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz