Kavala ve Demirtaş için diyalog çağrısı

0
162

Avrupa Konseyi, Ankara’ya bir kez daha Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’la ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) hükümlerini yerine getirme çağrısında bulundu. 

AİHM kararlarının icrasını denetleyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin bu konuyla ilgili periyodik toplantıları Strazburg’da yapıldı. 

Komite, Osman Kavala hakkında geçen yıl başlatılan “ihlal prosedürü” kapsamında herhangi bir yaptırım planı açıklamadı. Bu dosyayla ilgili AİHM hükümlerini, bu hükümler temelinde komitenin önceki kararlarını ve AİHM kararlarıyla ilgili Türkiye’nin yükümlülüklerini bir kez daha hatırlatmakla yetindi. 

Strazburg’daki toplantıya Adalet Bakanı Yardımcısı Niyazi Acar’ın katılmasını “memnuniyet verici” olarak tanımlayan komite, “tüm yetkili Türk makamlarını ve ulusal yargı organlarını” AİHM hükümleri uyarınca Osman Kavala’yı derhal serbest bırakacak kararı vermeye çağırdı. 

Komite, 16-17 Mayıs 2023 tarihlerinde İzlanda’da düzenlenen Avrupa Konseyi devlet ve hükümet liderleri zirvesinde kabul edilen “Reykjavik Deklarasyonu”nda AİHM kararlarının icrasında yaşanacak zorluklarla ilgili olarak üye devletlere Avrupa Konseyi organlarıyla en üst düzey siyasi diyalog çağrısı yapıldığını da hatırlattı. 

Yaptırım yaklaşımı yerine diyaloğu ön plana çıkaran komite, “Kavala’nın serbest bırakılmaması halinde”, hakkındaki AİHM hükümlerinin uygulanışında “en elverişli ilerleme yolunu bulmak amacıyla diğer önlemleri incelemeye devam etmeyi” kararlaştırdı. 

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Selahattin Demirtaş dosyasında da diyaloğu ön plana çıkardı. Komite, AİHM hükümlerine rağmen Demirtaş’ın serbest bırakılmamasının, “Ulusal makamların AİHM ve Bakanlar Komitesi kararlarını dikkate almadıklarına yönelik kanıyı kuvvetlendirdiğine” vurguda bulundu. Demirtaş için, “Hakkında AYM önündeki sürecin sonlanması beklenene kadar tutukluluk dışındaki önlemler de incelenerek, derhal serbest bırakılması” çağrısını yineledi. 

Avrupa Konseyi üyesi devletler ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri’ne, “Demirtaş’ın tutukluluk halini Türk makamlarıyla temaslarda gündeme getirme” çağrısında bulunulan kararda, dosyada ilerleme olmaması halinde konunun Aralık 2023’te Strasbourg’daki AİHM hükümleri gündemli toplantıda yeniden ele alınacağı bildirildi. (DW) 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz