‘Yargıtay papatya falı açtı’

0
145

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi Davası’nda Osman Kavala’nın ağırlaştırılmış müebbet, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili ve avukat Can Atalay, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) yöneticisi ve şehir plancısı Tayfun Kahraman, film yapımcısı Çiğdem Mater ile sinemacı Mine Özerden’in de 18’er yıl hapis cezalarını onadı. Nesin Vakfı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi kurucu üyesi Yiğit Ali Ekmekçi, mimar Mücella Yapıcı ile Açık Toplum Vakfı yöneticisi Hakan Altınay’ın mahkûmiyet hükümlerini ise bozdu ve adli kontrol hükümleri uygulanarak tahliye edilmelerine karar verdi.

Karara tutuklu yakınlarından, sinema camiasından ve kadın-LGBTİ+ örgütlerinden tepki geldi.

Şehir plancısı Dr. Meriç Demir Kahraman, eşi Tayfun Kahraman ile ilgili kararı “hukukun ölüm ilanı” olarak değerlendirerek tepkisini şöyle dile getirdi: “52. kapalı görüşte Tayfun’u görmek için Vera ile yoldayız! Nasıl bir güne uyandınız? Dün açıklanan karar ne demek farkında mısınız? Bu karar dedi ki bu ülkede idama eşdeğer cezalar almanız için bile artık delile ihtiyaç yoktur!

Yargıtay delil olmadığı için papatya falı açtı; hükümeti devirir mi devirmez mi dedi! Bu çalakalem yazılmış sözde ‘hüküm’, özde hukukun ölüm ilanı olan metin yalnızca altına imza atmış olan ‘hâkimlerin’ değil kıyıda köşede gözyaşlarını adalet için akıtan Gezi döneminin cumhurbaşkanının, adalete ‘bakmayan’ bakanların, kendi koltuğunun derdine düşmüş tüm muhalefet liderlerinin ve tabii ki talimatı verenlerin bizatihi şahıslarının utanç vesikasıdır! Fani varlıkları sona erdikten sonra da boyunlarında asılı kalacak!”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz