20 günde 7 bin can kaybı

0
28
Gazze... Hamasın İsraile karşı son yılların en büyük saldırısını düzenlemesi ardından İsrail ile Filistin arasındaki şiddetli çatışmalar sürüyor. İsrailin Filistin kentlerine düzenlediği hava ve füze saldırıları da aralıksız olarak devam ediyor. (© Alaa Qraiqea/IMAGESLIVE via ZUMA Press Wire - Depo Photos)

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e saldırmasının ardından İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırılarında ölü sayısı 7 bini aştı. Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 7 bin 28 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu. Bakanlık, hayatını kaybedenler arasında 2 bin 913 çocuğun, 1.709 da kadının bulunduğunu belirtti.

Hamas’ın İsrail’e yönelik 7 Ekim’deki saldırısında 1.400 dolayında İsrail vatandaşı hayatını kaybetmiş, 200’den fazla kişi de rehin alınmıştı.

Uluslararası toplumca tanınan ve Batı Şeria’da kontrolü elinde bulunduran Filistin Özerk Yönetimi’nden de İsrail’e eleştiri ve ateşkes çağrısı geldi. Filistin Özerk Yönetimi’nin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, İsrail’e “tek taraflı saldırganlık” suçlaması yönelterek İsrail’in Gazze Şeridi’nde bir “kan davası” sürdüğünü belirtti.

Lahey’de konuşan El-Maliki, İsrail’in bölgede acil gereksinim duyulan insani yardımların geçişinin sağlanması için kapsamlı bir ateşkese onay vermesini istedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz