‘Toplu cezalandırma bir savaş suçudur’

0
30
El-Maghazi... İsrailin hava saldırılarıyla vurduğu Filistin kentleri harabeye dönerken, ölü ve yaralıların sayısı da her geçen gün daha artıyor. (© Naaman Omar/APA Images via ZUMA Press Wire - Depo Photos)

BM Cenevre Ofisi’nin haftalık basın toplantısında çatışmaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, “İsrail, Gazze nüfusunun tamamına uyguladığı toplu cezalandırmaya derhal son vermeli. Toplu cezalandırma bir savaş suçudur” dedi.

Basın toplantısına çevrimiçi katılan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Filistin Temsilcisi Richard Peeperkorn ise İsrail’in saldırıları nedeniyle 1,4 milyon Filistinlinin yerinden edildiğini kaydetti.

Peeperkorn, “Gazze’de yakıt, gıda, su ve tıbbi malzemeye sürekli erişim ve bunların güvenli geçişi için insani ateşkes gerekiyor” dedi.

İsrail’in “hastanelerin tahliye edilmesi” talebini iptal etmesi gerektiğini kaydeden Peeperkorn, sivillerin ve sağlık merkezlerinin korunması gerektiğinin altını çizdi.

Gazze’deki hastanelerde yakıt ve tıbbi malzeme eksikliğinin risk altındaki hastalar için büyük sorun oluşturduğuna işaret eden Peeperkorn, Gazze’deki 35 hastaneden 23’ünün kısmen işlevsel durumda olduğunu belirterek, 12 büyük hastanede kritik fonksiyonların çalışır durumda olması için günlük 94 bin litre yakıta ihtiyaç olduğunu vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz