‘İtaat yok, isyan var’

0
511

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde birçok ilde sokağa çıkan kadınlar ve LGBTI+’lar, kadın cinayetlerine ve şiddete karşı meydanlardan seslendi.

25 Kasım Kadın Platformu’nun İstanbul’da düzenlediği eylemin adresi, Taksim’in yasaklanması nedeniyle bu yıl Mecidiyeköy Meydanı oldu. Eylemden önce Mecidiyeköy’de yoğun güvenlik önlemleri alınırken, İstanbul Vaililiği’nin aldığı karar doğrultusunda, Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’nın Şişhane ve Taksim istasyonları ile Taksim-Kabataş Füniküler Hattı işletmeye kapatıldı. Taksim Meydanı ve civarı ise barikatlarla engellendi.

“Kimliğimiz, bedenimiz, varoluşumuz, özgürlüğümüz için bir araya geldik”

Mecidiyeköy’de toplanan kadınlar ve LBTİ+’lar, “Erkek-devlet şiddetine karşı kadınlar bir arada mücadele ediyor”, “Ölmek istemiyoruz”, “İstanbul Sözleşmesi’nden çıkanların vaadi, 6284’ü kaldırmak!”, “Gazze’deki katliama son”, “Yoksulluğun hapsettiği aile evinde, LGBTİ+fobi, kadın cinayeti, çocuk istismarı var! İsyandayız” pankartları açtı.

Eylemde “Aile değil kadınız, kadınlar isyandayız”, “Özgürlüğümüzden, geleceğimizden vazgeçmiyoruz”, “İtaat yok, isyan var”, “Susma haykır, kadınlar vardır” sloganları atıldı.

25 Kasım Kadın Platformu’nun yaptığı basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Bugün de sokaktayız. Çünkü iktidar, erkek şiddetini sonlandırmak yerine kadın ve LGBTİ+ düşmanı politikalarıyla yaşamlarımızı dar etmeye devam ediyor. Bugün karşımıza kadınları makbulleştirmek, aile içine hapsetmek için hazırlanmış anayasa değişikliği ile çıkıyor. Örmeye çalıştıkları duvarları kabul etmiyoruz. İstemediğimiz hayatlara hayır dediğimiz için her gün öldürülüyoruz. Koruma tedbirleri uygulanmadığı için öldürülüyoruz. Her gün erkek şiddetine karşı mücadele ediyoruz. Bugün şiddet kaynağı evlerden çıkıp sokaklara dökülüp yan yana geldik.

Kadınlar olarak bir aradayız, isyandayız. Kimliğimiz, bedenimiz, varoluşumuz, özgürlüğümüz için bir araya geldik. Cezasızlık politikalarına karşı bir kişi daha eksilmemek için bir araya geldik.

Erkek devlet şiddetine, savaşa, sömürüye, yoksulluğa, çocuk istismarına, bizi mahkûm ettiğiniz bu yaşama karşı isyandayız. Birlikteyiz çünkü bizim gücümüz birbirimizde. Birlikteyiz çünkü sokaklarında katletilmediğimiz, enkazlarında ölmediğimiz, yurtlarında istismar edilmediğimiz eşit, özgür, sömürüsüz bir dünyayı yaratabileceğimizi biliyoruz. Her birimiz özgür bir yaşam sürene dek mücadelemiz bitmeyecek.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz