‘Unutmuyoruz, hesap soruyoruz’

0
398

“Kadınlar Birlikte Güçlü”, 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybedenleri anmak için çeşitli illerde etkinlikler düzenledi.

İstanbul’da Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelen çok sayıda kadın, “Kadınlar unutmuyor, affetmiyor, hesap soruyor” pankartı açarak Rıhtım’a yürürken, “6 Şubat’ı unutma, unutturma”, “AKP halka hesap verecek”, “Afet değil, bu bir katliam”, “Unutmak yok, affetmek yok, helalleşmek yok” sloganları attı.

Yürüyüşün ardından Kadıköy Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında, depremde ve deprem sonrasındaki süreçte demokratik kitle örgütleri, kadınlar ve halkın dışında AFAD’ın, Kızılay’ın etkin olmadığı hatırlatılarak, “Hatay için Erdoğan’ın ‘Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez. Hatay’a geldi mi? Bak şu anda Hatay garip kaldı’ sözleri yıllardır yürütmeye çalıştıkları Hatay halkını göç ettirme politikasını depremle birlikte fırsata çevirmek için orada olmadıklarını itiraf etmiş ve alenen halkı tehdit etmiştir.

Depremin en kritik saatlerinde ilgili bakanlıklar neredeydi? Deprem için toplanan bağışlar, afet vergileri nerede? Depremde kaybolan çocuklara ne oldu? Bizler depremde yaşanan hiçbir şeyi unutmadık, affetmiyoruz. 11 ilin karanlığa, enkaza, soğuğa ve açlığa mahkûm edilmesini unutmuyor, affetmiyor, hesap soruyoruz. Gün gelecek, enkaz altında bırakılan, çadır bulamadığı için şiddet gördüğü yerlere dönen, erken yaşta evlendirilmeye çalışılan, depremde kaybolan çocuklarını arayan herkesin hesabını bu iktidardan ve yandaşlarından yaptıkları ve söyledikleri her şeyi tek tek hatırlatarak soracağız”” dendi. (Fotoğraf: Eylem Nazlıer)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz