‘Gürcistan’la silahlı çatışma olasılığını dışlamıyoruz’

0
35
İnal Ardzınba

Rusya’nın Sirius Federal Bölgesi’nde 1-7 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen Dünya Gençlik Festivali’nde Sputnik’e demeç veren Abhazya Dışişleri Bakanı İnal Ardzınba, Gürcistan’la silahlı çatışma olasılığıyla ilgili açıklama yaptı.

Gürcistan’la silahlı çatışma istemediklerini, ancak Kiev saflarında çarpışan Gürcü radikal grupların dönmesi halinde böyle bir senaryoyu dışlamadıklarını ifade eden Ardzınba, “Biz savaş istemiyoruz. Gürcü tarafının da savaş istemediğini umuyoruz. Ancak örneğin Ukrayna’da çeşitli radikal haydut oluşumların neo-Nazilerin safında savaştığını görüyoruz. Onların geri dönmesi halinde farklı senaryolar yaşanabilir” dedi.

Gürcistan’dan düzenli olarak çeşitli sinyaller aldıklarını belirterek Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in Gürcistan’ın toprak bütünlüğünün yeniden tesis edilmesi yönünde çağrı yaptığını da anımsatan Ardzınba, Abhazya’nın normal ilişkiler, barış ve kalkınmadan yana olduğunun altını özellikle çizdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen ay yaptığı açıklamada Ukrayna’ya en fazla paralı asker gönderen ülkelerin Polonya, ABD ve Gürcistan olduğunu vurgulamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz