Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

BM’den Gazze’deki toplu mezarlara ilişkin açıklama

7 Ekim 2023’ten bu yana en az 34 bin 305 Filistinli öldürüldü

Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den beri saldıran İsrail ordusunun baskın düzenleyip katliam yaptıktan sonra çekilmesinin ardından toplu mezar keşfedilen hastaneler zincirine katılan Nasır’da çıkarılan ölü sayısı 392’ye yükseldi. Nasır Hastanesi’ndeki toplu mezarda bazı kişilerin canlı canlı gömüldüğüne ilişkin deliller bulunduğu, bu delillerle ne yapılması gerektiğine ilişkin soruyu cevaplayan Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric, “Delillerin hasar görmeden muhafaza edilmesi önemli” dedi.

Dujarric, toplu mezarlara ilişkin uluslararası soruşturma yapılması çağrısında bulunduklarını anımsatarak, bunun ne zaman gerçekleşeceğinin belli olmadığını söyledi.

BM’nin bazı yasal birimlerinin soruşturma başlatma yetkisi bulunduğuna işaret eden Dujarric, soruşturmanın henüz gerçekleşmediğini söyledi.

Dujarric, BM’nin sahaya ekip gönderip gönderemeyeceğinin sorulması üzerine, “BM Genel Sekreteri’nin ekibinin böyle bir soruşturmaya dahil olma yetkisi yok” açıklamasında bulundu.

Soruşturmayı yürütecek kişilerin Gazze’ye erişimi olması gerektiğinin altını çizen Dujarric, bunun için İsrail dahil birkaç ülkenin onayının gerektiğini hatırlattı.

 

Çocuklar tahliye izni beklerken öldü

Dujarric, BM’nin bilgi topladığını ancak potansiyel delili muhafaza etmenin başka bir konu olduğunu söyledi.

Gazze’den hasta tahliye taleplerine ilişkin gelişmeler hakkında da bilgi veren Dujarric, “İsrail hasta tahliyelerinin sadece yüzde 54’üne onay verdi” diye konuştu.

Dujarric, çatışma nedeniyle yaralananlara öncelik verildiğini, kronik hastalığa sahip kişilerin bekletildiğini, diyalize ihtiyacı olan bazı çocukların tahliye izni beklerken öldüğünü bildirdi.

Sağlık Bakanlığı’nın 25 Nisan’da yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 43 Filistinlinin daha öldürüldüğü, 64 Filistinlinin daha yaralandığı belirtildi. 202 gündür süren saldırılarda öldürülen Filistinlilerin toplam sayısı en az 34 bin 305’e, yaralanan Filistinlilerin sayısı 77 bin 293’e yükseldi.

 

WAFA duyurmuştu

İsrail ordusu, 4 aylık karadan işgal sürecinin ardından 7 Nisan’da Han Yunus’tan çekilmişti. Çekilmeyle kentte toplu mezarlar bulunmaya, evlerin enkazından ve yol kenarlarından cesetler toplanmaya başlanmıştı.

Filistin resmi haber ajansı WAFA, Gazze’deki sağlık kaynaklarından aktardığı haberinde, arama kurtarma ekiplerinin Nasır Hastanesi kompleksinde bulunan toplu mezardan İsrail askerleri tarafından öldürülen kadın ve erkek çeşitli yaş gruplarından 190 kişinin cesedini çıkardığını duyurmuştu.

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img