Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Çerkes Kültür Derneği-Bremen Kongresi

Avrupa’nın köklü derneklerinden olan ve 1989 yılında kurulan Çerkes Kültür Derneği-Bremen’in kongresi, Avrupa’nın değişik ülkelerinden üyelerinin ve misafirlerin katılımıyla yapıldı. İlk çağrı olan 14 Nisan’da gerekli olan üçte iki çoğunluğun sağlanamamasından dolayı kongre 21 Nisan’da gerçekleştirildi.

Kongre, Başkan Ertan Doğtaş’ın açılış konuşmasıyla başladı. Derneğin faaliyetlerinden ve özellikle son zamanlarda yaşanan sorunlardan bahseden Doğtaş, “En temel sorun, faaliyetlere gençlerin ilgisinin azalması” dedi ve bunun ancak Avrupa’daki dernekler arası iletişimin yeniden tesisiyle mümkün olacağını belirtti. Doğtaş, “İletişimin kopmasının en önemli sebebi 2019 yılına kadar sürdürülen ‘Avrupa Çerkes Kültür Günleri’nin beş yıldır yapılmamasıdır. Bizler bu Kültür Günleri’ni yeniden canlandırmak zorundayız. Ayrıca Çerkesçe yazı ve konuşma kurslarının da hızlandırılması yeni yönetimin en önemli önceliği olmalı” görüşünü dile getirdi.

Daha sonra Başkan Yardımcısı Muharrem Baykan tarafından geçen dönemde yapılan kültür faaliyetleri ile ilgili bilgi verildi, derneğin katkılarıyla çıkan kitaplardan bahsedildi, anavatandan Albek Abazov’un yeni çıkacak kitabı anlatıldı. Baykan ayrıca Kayseri Kafkas Derneği ve Kafkas Vakfı’yla derneğin yürüttüğü projeler hakkında da bilgi sundu.

Divan kurulunun seçilmesinden sonra aday olan liste tanıtıldı. Listenin başkan adayı Sevilay Kalkan planladıkları projelerle ilgili bilgilendirmede bulundu. Kalkan etkinliklere Avrupa’nın her yerinden kadınların daha çok katılmaları, daha çok bir araya gelebilmeleriyle ilgili projelerinin olduğunu belirtti.

Daha sonra gerçekleştirilen seçimde, tamamı kadınlardan oluşan liste, üyelerin hepsinin oyunu aldı. Buna göre; Başkan Sevilay Kalkan, Başkan Yardımcısı Neslihan Doğtaş, Muhasip üye Sine Çiçek, Sekreter Dane Ünal, 1. Üye Gülhan Çiçek, 2. Üye Nazan Baykan, 3. Üye Mahruze Keskin, 4. Üye Feyza Kalkan olarak belirlendi. Yönetim Kurulu üyelerinin görev dağılımı ileriki toplantılarda yapılacak.

Yeni seçilen Başkan Sevilay Kalkan konuşmasında, eski yönetime teşekkür ederek gelecek dönemde, özellikle “kültürümüzün temel taşı olan Xabze ve dil konusunda ellerinden geleni yapmak istediklerini” söyledi. Kalkan, “sadece Avrupa’da değil tüm dünyadaki Çerkes dernekleri arasında, yönetimi sadece kadınların oluşturduğu ilk dernek olmanın kendilerine daha büyük bir şevk ve sorumluluk yüklediğini” belirterek etkinliklere sadece Kuzey Almanya değil tüm Avrupa’dan kadınların daha da ilgi göstereceğini umduklarını vurguladı.

Yapılan devir teslimden sonra kongre sona erdi.

 

Haber: Ertan Doğtaş

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img