İstanbul ve Düzce’de dayanışma rüzgârı esti

0
52

İnşaatı devam eden kültür merkezi binasına katkı sağlamak amacıyla Düzce Adige Kültür Derneği tarafından nisanda dayanışma geceleri düzenlendi.


Düzce Arapçiftliği Mahallesi’nde yapımı devam eden “Adige Kültür Merkezi” binasına katkı sağlamak için düzenlenen dayanışma gecesinin ilki İstanbul’da gerçekleşti. 20 Nisan Cumartesi akşamı İstanbul Maykop Restoran’daki geceye Alpay Türkoğlu ve Tuncay Türkoğlu ev sahipliği yaptı. İkbal Yılmaz’ın sanat tablolarının açık artırma ile satışa sunulduğu programda Betül Bilgin ve Woşhim Yimakh müzik grubu, Alim Kabard Apşa, Wararida Mızıka Grubu ve Sanat Yönetmeni Recep Kiraz yönetimindeki Tizeğus Halk Dansları Topluluğu sahne aldı. Gecenin sunuculuğunu ise İshak Akbay üstlendi. Yoğun katılım ile gerçekleşen gecede İstanbul derneklerinin yöneticileri ve üyeleri ve Düzce Adige Kültür Derneği Yönetim Kurulu ve Gençlik Komisyonu üyeleri de yer aldı.

Dayanışma etkinliklerinin devamı olarak gerçekleştirilen ikinci program 21 Nisan Pazar akşamı Düzce Prof. Dr. Erol Güngör Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Aynı sahne programı ile gerçekleşen gecenin finalinde 70’lik Delikanlılar olarak bilinen Azar Dans Grubu da sahne aldı. Düzce’deki programa protokolün yoğun katılımı ilgi uyandırdı. Düzce Valisi Selçuk Aslan, CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Adige Kültür Derneği Başkanı Ayşe Sezgin, emekli Büyükelçi Hasan Servet Ökten, emekli Tuğgeneral Atilla Gökesağoğlu, Düzce Adige Kültür Derneği Yönetim Kurulu ve Gençlik Komisyonu üyeleri ve birçok sivil toplum kuruluşunun yönetici ve üyelerinin yanı sıra Düzce’de yaşayan Çerkesler ve basın mensupları geceye yoğun katılım sağladı.

Adige Kültür Derneği Başkanı Ayşe Sezgin, “Geleceğimiz olan gençlerimize örf, âdet ve ananelerimizi en güzel şekilde aktarabileceğimiz kültür merkezi için düzenlemiş olduğumuz dayanışma gecemize katılım sağladığınız için şahsım, yönetim kurulum adına tekrar teşekkürlerimi sunarım. Dün akşam İstanbul’daydık, aynı dayanışma gecemizi orada da gerçekleştirdik. Oradaki hemşerilerimiz sizlere selamlarını iletmemi istediler. Bugün burada bulunan ve bulunamayan tüm halkımıza, kültür merkezinin yapımında bize destek olan, maddi ve manevi desteği ile bizleri cesaretlendirerek her türlü katkıyı veren başta Belediye Başkanımız Faruk Özlü olmak üzere hepinize destekleriniz için tek tek teşekkür ediyorum. Bu gece buradan ayrılırken herkese hafızalarında kalan güzel bir gece geçirmenizi dilerim” sözleri ile açılış konuşmasını tamamladı. Düzce Valisi Selçuk Aslan “Ben dernek başkanımızın şahsında dernek yöneticilerimizi ve destek verenleri tebrik etmek istiyorum. Hakikaten çok hızlı bir şekilde kültür merkezimiz ilerlemekte. Dernek ziyaretinde de telaffuz ettiğim bazı tespitlerimi tekrar etmek isterim. Sosyoloji bize belli konularda rota verir. Şimdi köylerimizde ikamet ederken özgün kültürümüzü idame ettirmek, devam ettirmek; dili, kültürü, folkloru aktarmak çok daha kolay idi ama şehirleşmenin getirdiği süreçle hep beraber özgün kültürlerimizden bir üst noktasında birbirimize benzer hale geliyoruz. Var olan kültürümüzü, özgünlüğümüzü devam ettirebilmek, gelecek nesillerimize el verebilmek, aktarabilmek açısından şehirsel ortamlarda sivil toplum kuruluşları adeta birer can simidi. Adige Kültür Derneği’ni ben bir sivil toplum kuruluşu olmaktan ziyade kültürün devamı noktasında hizmet eden bir ocak olarak tanımlamıştım ziyaretimde. Bu ocakların tütmesine ihtiyaç var. Bu ocakların tütmesi açısından da sivil toplum kuruluşlarımızın, derneklerimizin güçlü olmasına ihtiyaç var. Dernekler uhdesinde arkada görselini gördüğümüz şekilde kültür merkezlerine ihtiyaç var ki orada dil kursları, folklor kursları, geleneksel kültürümüzü, destanlarımızı, hatıralarımızı gelecek nesillere aktarabileceğimiz, öğretebileceğimiz bir eğitim ocağı olarak hizmet verebilsin” sözleriyle konuşmasını tamamlarken  “Bizler de Valiliğimiz olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Bu konuda da Ayşe Başkanıma açık bir çek ifade edeyim” diyerek desteğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından sanatçılar ve dans ekipleri sahne aldı. Programa katılan misafirlerin de iştirak ettiği mahalli düğün ile sonlandırılan gecenin tüm geliri Adige Kültür Derneği Kültür Merkezi’ne aktarıldı.

 

*İstanbul’da gerçekleşen gecenin fotoğrafları Çetin Kılınç’a aittir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz