İKKD’nin küçük yönetmenlerinden ‘Kavuşma’

0
308

Bayrak tüm dünyada bir ulusu oluşturan en temel yapıtaşlarından biri olarak kabul görülür. Aslında bir sembol olmaktan öte milletin tarihidir, ruhudur. Geçmişten geleceğe uzanan hikâyesidir. Dününü, bugününü ve yarınını temsil eder. Biz Çerkesler için ise sadece özgürlük demek değildir, sürgüne uğramış bir halk olarak benliğimizi kaybetmemek için de tutunduğumuz en güçlü daldır. 2010 yılından bu yana biz Çerkesler bu bilinç ile 25 Nisan’da Adige Bayrağı Günü’nü kutluyoruz. Anavatanımıza duyduğumuz sevgi ve bağlılıktan aldığımız motivasyon ile diaspora Çerkesleri olarak tüm çabamız bu özel ve kutlu günü daha da anlamlı kılmaktır.

Kurulduğu günden bugüne birçok insanın yuva olarak gördüğü, sahiplendiği; içinde anadilin, kültürün ve kimliğin yaşatılması uğruna büyük emeklerin verildiği, diasporanın en önemli unsurlarından olan İstanbul Kafkas Kültür Derneği (İKKD) Atölye Grubu olarak her cumartesi İKKD çocukları ile projeler gerçekleştiriyoruz. Amacımız çocuklarımızın kendi kültürlerini inşa ederken daha iyi anlama, anlamlandırma ve benimsemelerine destek olmak. Bu farkındalığı severek, öğrenerek kazanmaları ve hayatları boyunca bu bilinç ile yaşamalarını sağlamak.

Bu düşünceler ile yola çıkan Atölye Grubu, çocuklarımız ile birlikte bir kısa film hazırladı. Yaklaşık dört-beş hafta süren güzel, eğitici ve bir o kadar da keyifli bir maceraydı “Stop Motion”…

Atölyemizin ilk aşamasında Kafkasya’yı tanıdık. İkinci aşamada “Stop motion nedir, nasıl çekilir?” bunu öğrendik hep beraber. Üçüncü aşamada ise çocuklarımız küçük ekipler halinde senaryolarını oluşturdu. Bu kısımda onların sınır tanımayan hayal gücü ve muhteşem el becerileri devreye girdi. Rengârenk el işi kâğıtları, oyun hamurları ve boyalar ile minik dünyalarından Kafkasya’ya uzanan hayalleri çıktı tek tek… En son aşamada ise çocuklarımız, yönetmenimiz liderliğinde filmlerini çektiler. Her hafta koşa koşa geldikleri bir yuva şefkati ile kollarını çocuklarımıza açan İKKD’nin küçük yönetmenleri tarafından 25 Nisan Adige Bayrak Günü’ne ithafen stop motion tekniği ile hazırlanan bu filmimizin adı “Kavuşma”.

“Kavuşma”nın galası 27 Nisan Cumartesi saat 13.00’te İKKD’de yapıldı.

Çocuklarımız… Yarınlarımızın pırıl pırıl ve en temiz yüzü… Bence yarının büyükleri için güçlü bir miras bırakmak hepimizin ortak sorumluluğudur. Kültürümüzü yaşatmak ve yıllar içinde daha da güçlendirmek adına var gücümüzle çalışacağız.

Varlığımızdır bayrak… Daim olsun… Var olsun!..

25 Nisan Adige Bayrak Günü kutlu olsun!

Adığe nıpım yi mafe!

Адыгэ Ныпым И Маф!

 

Haber: Huaj Serap Uzun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz