Kobani davasında karar açıklandı

0
28

16 Mayıs’ta görülen Kobani davası duruşmasında Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dahil sanıklara ceza yağdı. Demirtaş’a çeşitli suçlamalardan 42 yıl, Yüksekdağ’a 32 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk de 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Eski HDP MYK üyeleri Ali Ürküt ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak suçuna yardım’dan 13 yıl 4 ay, ‘suç işlemeye tahrik’ suçundan da 4 yıl 6 ay, Alp Altınörs aynı suçlardan sırasıyla 18 yıl ve 4 yıl 6 ay, Bülent Barmaksız ise 16 yıl ve 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ayla Akat Ata’nın 9 yıl 9 ay tutukluluğu dikkate alınarak tahliyesine karar verildi.

Eski HDP milletvekilleri Aysel Tuğluk, Altan Tan, Ayhan Bilgen ve diğer sanıklardan Berfin Özgü Köse, Bircan Yorulmaz, Can Memiş, Emine Beyza Üstün beraat etti.

Sebahat Tuncel hakkında cezaevinde kaldığı süre dikkate alınarak tahliye kararı verildi.

Gültan Kışanak’a 12 yıl hapis cezası verildi ancak tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak tahliye kararı verildi, yurtdışına çıkış yasağı konuldu.

Eski HDP milletvekili Emine Ayna ‘devletin birliği ve bütünlüğünü bozmak’tan beraat etti, ‘örgüt üyeliği’nden 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sırrı Süreyya Önder tüm suçlardan beraat etti.

Davada 5 kişi hakkında tahliye, 12 kişi hakkında beraat, 13 kişi hakkında da ‘tutukluluğa devam’ kararı verildi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), kararlarla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

“Kobanî Kumpas Davasında rehin tutulan arkadaşlarımıza verilen cezalar bizleri yıldıramaz” denen paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

“Demokratik siyasete darbe vuranlar şunu bilsin ki kumpaslarınızı çökerteceğiz, bizler kazanacağız, halklar kazanacak!

Yeni “Kobani” iddianamesi

IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te düzenlenen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek, eski (HDP) milletvekilleri Hüda Kaya, Serpil Kemalbay Pekgözegü, Garo Paylan, Fatma Kurtulan ve Pero Dundar hakkında yeni iddianame düzenlendi.

Kobani davasından 11 gün sonra hazırlanan iddianame, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İddianamede, eski HDP milletvekilleri Hüda Kaya, Serpil Kemalbay Pekgözegü, Garo Paylan, Fatma Kurtulan ve Pero Dundar “şüpheli” sıfatıyla yer aldı.

İddianamenin kabulü halinde siyasetçiler, 37 kişiye yönelik “öldürme, devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak” suçlarından 38’er kez ağırlaştırılmış müebbetin yanı sıra atılı diğer suçlardan da çeşitli sürelerde hapis cezası istemiyle yargılanacak.​​​​​​​

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz