Kürt Dili Bayramı kutlandı

0
19

15 Mayıs Kürt Dili Bayramı her yıl olduğu gibi bu yıl da Diyarbakır, Siirt, Van gibi büyük merkezlerin yanı sıra ilçelerde de gerçekleştirilen etkinliklerle kutlandı.

15 Mayıs Kürt Dili Bayramı

15 Mayıs Kürt Dili Bayramı, her yıl 15 Mayıs’ta kutlanan Kürtçenin edebi ve kültürel dil olarak kabul görmesine adanmış bir gündür. Bayram, Kürt diasporası tarafından da dünyada Kürtlerin yaşadığı her yerde kutlanıyor.

15 Mayıs, Celadet Ali Bedirxan ve arkadaşlarının Kürtçe Hawar dergisinin ilk sayısının 1932’de Şam’da yayımlamalarının yıldönümünü imliyor. Latin alfabesiyle basılmış ilk Kürtçe dergi olan Hawar’ın yayın hayatına başlaması, Kürt dilinin gelişmesi ve standartlarının belirlenmesinde önemli bir dönüm noktası olarak değerlendiriliyor.

Özellikle son yüz yılda sistematik asimilasyon, baskı ve yasaklamalara uğrayan Kürtçeye kazandırdıkları açısından derginin yayın hayatına başladığı 15 Mayıs günü, 2006’dan bu yana Kürt Dili Bayramı olarak kabul edilip kutlanıyor.

Hawar dergisi dil, kültür, kimlik ve edebiyat başta olmak üzere birçok alanda büyük bir değişime öncülük ederek Kürt dili ve kültürü çalışmalarının son yüzyılının merkezinde yer alıyor. Yayın ve çalışma ortamında Osman Sabri, Nurettin Zaza, Cegerxwîn gibi büyük Kürt edebiyatçıların yetişmesine fırsat sunan dergi, Kürt dili ve edebiyatının simgesi olarak kabul ediliyor.

15 Mayıs Kürt Dili Bayramı, Kürt dilinin ve kültürünün önemini vurgulamak açısından önemli bir vesile olarak Kürtlerin kültürel ve toplumsal yaşantısında kayda değer bir yere sahip.

15 Mayıs Kürt Dili Bayramı Kürt dilinin zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahip olduğunu hatırlatmak, Kürtçenin sadece bir iletişim aracı olmanın ötesinde bir kimlik ve kültür taşıyıcısı olduğunu da vurgulamak, Kürt dilinin korunması ve geliştirilmesi doğrultusunda farkındalık yaratmak ve Kürtçenin resmi bir dil olarak tanınması için mücadeleyi teşvik etmek açısından önem taşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz