Savaş Karşıtı Moskovalılar, Rus-Çeçen Savaşını Protesto Etti

0
590

Çeçenistan’da 11 yıldır devam eden savaşı protesto etmek isteyen savaş karşıtı Moskovalılar, Puşkin Meydanı’nda eylem yaptı. 

Anti-Savaş Kulübü, Savaş Karşıtı Komite, Memorial, Demokratik Birlik ve daha başka sivil organizasyonların katıldığı eylemde üzerinde “Çeçenistan’daki savaş- insanlığa karşı bir suç”, “her iki taraftan 20-30 bin asker ve 75 bin kadar sivil”, “Çeçenistan’da savaş- Rusya’nın dağılması için bir yol”, “Rusya Çeçenistan’a değil, tarihe saldırdı!”, “Rusya’nın toprak bütünlüğünü daha ne kadar canla ödeyeceğiz?”, yazılı pankartlar açıldı. 

Eylemde, Mashadov’un cesedinin ailesine verilmesi için Putin’e gönderilecek mektup için imza toplandı 

Moskova’da 1,5 milyon kişi faşizme karşı yürüdü! 

İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazilere 27 milyon kurban vererek, faşizmi yenmeyi başaran Rusya’da özellikle son yıllarda ırkçı ideolojinin gençler arasında yaygınlaşmasını protesto etmek amacıyla bugün Moskova’da bir sokak yürüyüşü düzenlendi. 

“Direniş”, “Özgürlük” isimli gençlik örgütleri, “Sağ Güçler İttifakı”, “Yabloko Hareketi”, “Yeşil Rusya”, “Asker Anneleri”, “Memorial” cemiyetlerinin ortak teşebbüsüyle ırkçılık karşıtı bir yürüyüş düzenlendi. “Faşizmsiz Moskova” sloganlarının atıldığı eyleme, polis istatistiklerine göre 1milyon 500 bin kişi katıldı. Moskova’nın Turgenevskaya Meydanı’nda toplanan eylemciler, “Hitler geberdi”, “Faşistlerin yeri sadece hapishanede”, “Çeçenistan savaşına son”, “Putin faşizmden sen sorumlusun” gibi pankartlarla, 2. Dünya Savaşı asker marşları eşliğinde Lyubnanski Meydanı’na doğru yürüyüş düzenledi. 

Polisin olağanüstü güvenlik önlemleri aldığı Mitingde bir konuşma yapan eski dünya satranç şampiyonu Gary Kasparov, “64 yıl önce de böyle soğuk bir Aralık ayında Moskova’yı işgal etmeye kalkışan Alman Nazilerini geri püskürttük. Bugünkü eyleme de aynı coşkuyla bu kadar kalabalık vatandaşın katılmasından kurur duyuyorum” dedi. Yabloko Hareketi lideri Grigoriy Yavlinski ise konuşmasında, Rusya’da faşist akımların mevcut olmasının diğer ülkelere kıyasla üç kat daha ayıp olduğunu belirtirken, “Çünkü Avrupa’yı biz faşizmden kurtardık. Şimdi Kremlin destekli faşizme karşı mücadele veriyoruz” diye konuştu. “Memorial” insan hakları örgütü Başkanı Svetlana Gannuşkina ise, “Ülkede suçların yüzde 65’ini yabancılar işliyor diye kamuoyu kandırılmakta. Halbuki İçişleri Bakanlığı istatistiklerine göre suçların sadece yüzde 3’ü, uyuşturucu ticareti olaylarının ise sadece yüzde 1’i yabancılar tarafından gerçekleştirilmekte. İşbaşındaki iktidar neden bu gerçeği açıklamak istemiyor?” şeklinde konuştu. 

4 Kasım’da Moskova’da düzenlenen ırkçı yürüyüşünde yaklaşık 2 bin eylemci, “Rusya Ruslarındır” sloganı atarak merkez sokaklarında yürümüştü. 

 

Sayı : 2006 01