Cemiyet Haberleri Nisan 2006

0
618

1 NİSAN 2006  

-İstanbul Bahçelievler Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği’nde psıhaluj ikram gecesi düzenlendi. 

2 NİSAN 2006  

-Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı’nda geleneksel kahvaltılı sohbet düzenlendi. Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Ali Faik Demir “Kafkasya” hakkında konuştu. 

6 NİSAN 2006  

-Kafkas Abhaz Dayanışma Komitesi’nin her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği Abhazya Dayanışma Balosu Ankara’da düzenlendi. 

7 NİSAN 2006 

-Ankara Kafkas Derneği tarafından organize edilen Geleneksel Gençlik Gecesi yapıldı. 

-Bektaşağa Köylüleri Ankara’da yemekli toplantı düzenledi. 

8 NİSAN 2006  

-İstanbul Abhaz Derneği’nde Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Temsilcisi Sokrat Acincal, Abhazya milletvekili Garik Samanba ve Abhazya Geri Dönüş Komitesi Başkanı Anzor Mukba’nın katıldığı bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 

9 NİSAN 2006  

-Kafkas Vakfı’nda kahvaltı düzenlendi. 

8/9 NİSAN 2006 

-İstanbul Kafkas Kültür Derneği’nde “Kafkasya – Diaspora İlişkisi” ve “Dünden Bugüne Kafkas Göçleri” konulu iki gün süren geniş katılımlı sempozyum düzenlendi. 

11 NİSAN 2006 

-Kocaeli Dünya Kafkasyalılar Eğitim ve Kültür Derneği tarafından Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde bir gece düzenlendi, geceye Ridade Dans Topluluğu da katıldı. 

13 NİSAN 2006 

-Osmanlı Bankası Müzesi Sineması’nda, yönetmenliğini Sezgin Türk’ün yaptığı, Türkiye’de doğup büyüyen Pakize Türk’ün anayurdu Kafkasya’yı ilk ziyareti sırasında hissettiklerini konu edinen “Kaf Dağı Düşü” isimli belgesel gösterildi. Belgeselin ardından yazar ve çevirmen Murat Papşu, “Çerkeslerin Kafdağı Düşü Gerçekleşir mi?” konulu söyleşiyi gerçekleştirdi. 

14 NİSAN 2006 

-İzmir Kafkas Kültür Derneği’nde yemek tertip edildi. 

-Konyalı Kafkasyalılar tarafından Kafkas Düğünü/Eğlence Gecesi düzenlendi. 

16 NİSAN 2006  

-İstanbul Kafkas Kültür Derneği’nde, Suriye/Şam Derneği kurucusu ve eski başkanı Adige kökenli Prof. Dr. Adil Abdülselam’ın katıldığı bir söyleşi düzenlendi. 

22 NİSAN 2006  

-Samsun Kafkas Derneği ve Nart Dergisi Samsun Temsilcileri’nce, Nart Dergisi Samsun abonelerini tanıştırma gecesi düzenlendi. 

-Kafkas Abhazya Kültür Derneği dans topluğu Ridade, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde bir gösteri yaptı. Gecede ayrıca Adyglara ve Rişaşe de sahne aldı. Çoşkulu geçen geceye beş yüzü aşkın davetli katıldı. 

23 NİSAN 2006  

-Kafkas Çeçen Kültür Derneği’nde 23 Nisan Çocuk Bayramı nedeniyle düzenlenen etkinlikte dernek çocuk korosu sahne aldı. 

MAYIS AYI: 

-(5-7) Mayıs tarihleri arasında, Dünya Çerkes Birliği Kongresi İstanbul’ da yapılacak. 

-(6-7) Mayıs tarihleri arasında Kahraman Maraş Dağıstan Kültür Derneği ve Ortatepe Köyü Muhtarlığı işbirliği ile, Göksun ilçesine bağlı Ortatepe Köyü’nde Geleneksel Bahar Bayramı(Otsbay) çeşitli etkinliklerle kutlanacak. 

 

Sayı : 2006 04