Putin Tarafından Onaylanan Yeni Yasaya Herkes Tepkili

0
491

“Terörizmle ilgili yeni yasa, iktidara Rusya vatandaşlarını dizlerinin üstüne çökertme yetkisi veriyor”   

1-3 Eylül 2004 tarihinde Kuzey Osetya kenti Beslan’da meydana gelen terör eyleminde zarar görenlerin kurduğu toplumsal örgüt, Rusya’nın yeni “terörle mücadele” yasasını şiddetle eleştirdi. Vladimir Putin, 6 Mart 2006 tarihinde yeni “terörle mücadele yasası”nı imzalamıştı  

 “Beslan’ın Sesi” örgütü, Beslan trajedisi kurbanlarının yakınlarını ve akrabalarını ve okulda rehin tutulan kişileri biraraya getirdi. Örgüte Emma Togayeva-Betrozova başkanlık ediyor. Kendisi, okulun kuşatılması sırasında kocasını ve iki oğlunu kaybetmişti. “Beslan’ın Sesi”, Rusya vatandaşlarına seslendiği bir açık mektubu dağıttı; mektupta, yeni yasa şiddetle eleştiriliyor. İşte “Beslan’ın Sesi”nin mektubu:  

“Bu yasada, ‘terörle mücadelenin hukuki temelini Rusya Federasyonu Anayasası,  vatandaşların hak ve özgürlüklerini sağlama ve korumaya ilişkin uluslararası prensip ve normlar oluşturur’ deniyor. Ne var ki bu sözler yalnızca kağıt üzerinde güzel.  

Biz, okulda öldürülen çocukların anneleri, sesleniyoruz: ‘Bu yasa iktidarın, mutlak, sınırsız ve anayasaya aykırı keyfi yönetim hakkını elde etmesine yarayacaktır. Bu yasa, kaçırılan bir uçağın düşürülmesine, kaçırılan bir geminin yok edilmesine yarayacaktır. (Söz konusu durumda alınabilecek tüm önlemler tükendiyse). Bu yasa, ahlakdışı bir yasadır. İktidarın bize sunduğu bu yasa, kurtların yasasıdır.  

Ülkemizin tarihinde şimdiye kadar bu kadar keyfi bir yönetime rastlanmamıştır. Kanlı 30’lu yıllarda bile çocuklarımız öldürülmüyordu. İktidar bize, silahlı güçleri yasaların dışında tutan bir doküman sunuyor, böylece bu güçlerin şimdiki dokunulmazlıklarını bir kez daha onaylamış oluyor (Bunun bir örneği de Beslan’dır). Bütün medeni ülkelerde terör olayları meydana geldi, ama iktidar hiç birisinde olanları, vatandaşlarının hak ve özgürlüklerini ihlal etmek için bahane olarak kullanmadı.  

Bu insanlar, Beslan’da olanların sorumluluğunu üzerlerine almak istemiyorlar. Hepimiz, Beslan’daki militanlarla görüşme yapmak istemediklerini biliyoruz, çocukları kendi silahlı güçlerimiz öldürmüş ve vicdanları bile sızlamadan her şeyi ‘uluslararası teröristler’in üzerine atmışlardır. Bu yeni yasayı siper edinerek evlerimize saldırmayacaklarının garantisini kim verebilir? Kaçırılmış bir uçakta yolculuk yaptığınızı düşünün. Belki de kaçırılmamış ama içinde hoşa gitmeyen bir vatandaşın bulunduğu bir uçakta? Bu uçağın yolcuları için her şey, Beslan’daki çocukların başına geldiği gibi sonuçlanacaktır.  

Yeni terörle mücadele yasası, toplumun elit kesimi için yapılandırılmıştır. Zaten hak sahibi olmayan vatandaşları, dizlerinin üzerine çökertmeyi amaçlar. Ve eğer Beslan’da mahkemeye benzer bir şey yapıldıysa bu da olmayacak, Rusya Federasyonu’nun yeni yasası ile vatandaşlar adalete teorik olarak bile ulaşamayacaklar. Bütün Rusyalılar’ı, yeni yasanın tehlikelerini düşünmeye davet ediyoruz. Yasa koyucuların bu canavar icadı, binlerce insanın hayatını tamamen yasal şekilde mahvedebilir.”  

  

Sayı : 2006 04