Eşi de işkence ile öldürülmüştü!

0
574
Çeçen-İçkerya Devlet eski Başkanı Cohar Dudayev’in dul eşi Alla Dudayeva, Sadullayev’in ölüm haberi ile ilgili bir mesaj yayınladı. 

Daymohk.ru web sitesinde yer alan Alla Dudayeva’nın mesajının giriş bölümü, Çeçenya’da yaşanan dramın bir yanına Dünya’nın dikkatini çekiyor: 

“Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Abdulhalim Sadullayev’in ölümü dolayısıyla tüm yakınlarına, savaş arkadaşlarına ve dostlarına derin üzüntülerimi ifade ediyorum. Kaybımızın yeri doldurulamaz ve tüm Çeçen toprağı hüzünlü. O genç bir devlet başkanı idi. O’nun devlet başkanlığına gelişinden kısa bir süre önce, Rus askerlerince kaçırılan, işkence edilen ve öldürülen beş çocuğunun annesi olan sadık eşinin yaşadıkları fevkalade trajik. O eşini koruyamadı, çünkü tüm Çeçenya toprağını ve onun vatandaşlarının özgürlüğünü koruyordu. Ve bunu konuşmaktan da utandı, çünkü eşi gibi toplama kamplarında işkence gören, perişan edilen on binlerce Çeçen kadını ve genç kızı var. “ 

(..) 

Rusya Federasyonu, Çeçenya savaşındaki insanlık dışı uygulamalarına; savaşanların yakınlarını, eşlerini kaçırıp şantaj yaparak, işkence uygulayarak ve öldürerek devam etmektedir. 

 

Sayı : 2006 07