Şıps – Soslu Tavuk

0
1651

Malzemeler: 1.5 kg. parça tavuk (but ve göğüs tercih edilir), 1 litre süt, 1 orta boy kuru soğan, 2 baş sarımsak, 7-8 yemek kaşığı buğday unu, 125 gr. tereyağı, tavuk suyu, kırmızı pul biber. 

Yapılışı: Tavuk parçaları temizlenir, üstünü örtecek kadar su ile haşlanır. Tavuk haşlanırken sosunu yapmak için ayrı bir kapta un, su veya süt ile ezilerek boza kıvamına getirilir. Başka bir tencerede rendelenen orta boy soğan tereyağın yarısı ile kavrulur ve pul biber ilave edilir. Bu karışıma süt ve ezilmiş bir baş sarımsak da katılarak kaynamaya bırakılır. 

Diğer yanda haşlanan tavuk parçaları suyundan alınır. Kaynayan süte, boza kıvamına getirilen un devamlı karıştırılarak ilave edilir. Arada gerektiği kadar tavuk suyundan da ilave edilerek istenilen kıvam elde edilir. Unlu karışımı daha az veya çok koymak sureti ile sosun kıvamını tayin edebilirsiniz. Ama sosun çok ince olması tavsiye edilmez. Tuzu da ilave edilip sos kaynayıncaya kadar karıştırmaya devam edilir, karıştırılmaması durumunda dibi tutar veya topak topak olur. 

Sos kaynadıktan sonra ateş kısılıp pişmeye bırakılır. 

Haşlanan tavuk parçaları tuzla ezilmiş sarımsağa bulanır. Arzuya göre tavuk parçalarını kaynayan sosun içine atarak derin bir servis tabağına alır, üzerine kızdırılıp pul biberle renklendirilmiş tereyağı gezdirilerek güzel bir görüntü ve lezzet elde edilir. 

 

Sayı : 2006 07