Çerkes Sürgünü ile İlgili Belgesel Gösterildi

0
552

Küllerinden Doğmak… 

Kafkas Dernekleri Federasyonu, İstanbul Dostluk Kulübü ve TRT’nin proje ortaklığında gerçekleştirilen, “Küllerinden Doğmak” adlı belgeselin gala gösterimi, 5 Eylül’de Bahçeşehir Üniversitesi’nin Beşiktaş’taki merkezinde yapıldı. Yönetmenliğini Eniz Rıza’nın üstlendiği belgesel, Çerkesler’in yoğun olarak yaşadığı Düzce, İzmit, Sakarya, Bursa, Balıkesir, Eskişehir, Amasya, Adana, Kahramanmaraş, Kayseri, Sivas, Samsun’da 2 ayı aşkın bir çalışma ile gerçekleştirildi. 

  

Birbirimizin zenginliğiyiz  

Avrupa Birliği’nin, “Türkiye’de Kültürel Hakların Desteklenmesi” programı çerçevesinde hazırlanan “Birbirimizin zenginliğiyiz” projesi olarak gerçekleşen belgeselde, 1864 yılında biten savaştan sonra sürgün edilen Çerkesler’in (Adığe ve Abhazlar) Anadolu’ya yerleşmeleri, ilk dönemde çektikleri sıkıntılar yoksulluk, uyum sorunları, komşularıyla ilişkileri, günlük yaşamları, insan ve akrabalık ilişkileri, ayıp ve saygı kavramı, kadın erkek ilişkileri, düğün ve evlilik gibi toplum yapısı anlatılıyor. 

  

Küllerinden Doğmak belgeseli 10. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivalinde 

“Küllerinden Doğmak”, İstanbul’da yapılan 10. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nde,  geçmişin – yakın ve uzak tarihin izlerini süren belgeselcilerin  bugüne ve geleceğe ışık tutacak öykülerini kapsayan ‘Hatırlamak’ adlı bölümde gösterime sunulmuştur. 

Belgeselin gösterim günleri şöyle gerçekleşmiştir: 

1.gösterim; 4 Ekim 2007, Beyoğlu Sineması  

2.gösterim; 6 Ekim 2007, Kadıköy’de Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde. 

 

Sayı : 2007 10