Birand’dan şok iddia: “Erdoğan, Başbakan olmadan önce Putin`e Çeçenistan konusunda söz verdi”

0
405

CNN Türk’te Ayşenur Arslan’ın hazırlayıp sunduğu ‘Medya Mahallesi’nin bu haftaki programına konuk olan gazeteci Mehmet Ali Birand, AKP hükümetinin Çeçenistan politikasına yönelik çarpıcı bir iddiada bulundu. Önceki gün yayınlanan programda Ayşenur Arslan’ı odasında ağırlayan Birand, Erdoğan’ın Başbakan olmadan önce Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin ile yaptığı bir görüşmeyi gün yüzüne çıkardı. Birand, Erdoğan’ın bu görüşmede Putin’e Çeçenistan konusunda Rusya’yı sıkıntıya sokmayacak politikalar izleyeceklerine dair söz verdiği iddiasında bulundu.

CNN Türk Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ali Birand, anılarını anlatırken Rusya Devlet Başkanı Putin ile arasında geçen bir diyaloğu anlattı. Bu görüşmesinde Putin`in kendisine “Sizin Başbakanınıza müthiş bir güvenim var” dediğini belirten Birand, aralarında geçen diyaloğu şu şekilde anlattı: “Allah Allah… Neden dedim? Çünkü dedi, Başbakan olmadan önce Erdoğan bana geldi ve dedi ki; ‘Bu Çeçen konusunda göreceksiniz bizim iktidarımız size hiçbir şekilde zorluk çıkarmayacak, bu konuda biz sorun yaratmayacağız’ dedi. Ben de kendi kendime güldüm. Çünkü geldiği yer asıl Çeçen konusunu sömüren yerdi. Erbakan takımıydı, Çeçen konusunda çok duyarlı olan yer. Yapamaz dedim. Geldi Başbakan oldu ilk yaptığı iş o oldu”.

Birand`ın ortaya attığı bu şok iddia, birçok soru işaretini de beraberinde getirdi. Eğer bu iddia doğru ise kamuoyu şimdi Erdoğan’dan şu soruların cevabını bekliyor:

“Erdoğan, Başbakan olmadan önce Putin`e gerçekten böyle bir söz verdi mi? Verdi ise neden ihtiyaç hissetti? AKP hükümeti döneminde izlenen Çeçenistan politikası ile bu iddianın örtüşmesi bir rastlantı mı? Erdoğan ile Putin arasındaki samimi görüntülerde bu iddianın bir yeri var mı? Eğer bu iddia doğru ise asırlardır Rus zulmü altında inim inim inleyen Çeçen kardeşlerimizin gördükleri Rus zulmünü nasıl değerlendiriyor?”  (boyuthaber.com, 25.10.09)

 

Sayı : 2009 11