Natho’nun ibretlik öyküsü

0
523

İsrail’de en parlak futbol yeteneklerinden biri olarak gösterilen, halen Rusya’nın şampiyon takımı Rubin Kazan’nın Fatih Tekke ile takım arkadaşı olan Natko Bibres, 2 milyon Euro’luk kontrata imza attı. Ama onun henüz 22 yılı aşmayan geçmişinde, inanılmayacak kadar çok trahedi, inanılmayacak kadar ağır travmalar saklı. 

Allon Sinai


Yaşıtı birçok futbolcunun tek derdi, hangi mankenle buluşacağına karar verememek. Oysa Natho Bibres, 22 yaşındaki birinin hak etmediği ölçüde trajik bir hayatı taşıyor sırtında. 

İsrail’de 400 bin civarında Çerkes yaşıyor ve sadece 2 tane Çerkes köyü var: Kfar-Kama ve Reyhaniye. Natho, Kfar-Kama köyünde doğdu. 12 yaşındayken, Hapoel Tel Aviv kulübünün Holon şehrindeki gençlik okuluna gitti. Profesyonel futbolcu olma rüyasının gerçekleşmesinde bu okulun katkısı olacağını düşünüyordu. Her şey Natho’nun planladığı gibi gidiyordu, hızla yükselerek genç takımın yıldızları arasına girdi. 2006 yılının Kasım ayında, henüz 18 yaşındayken A takımına yükseldi. 

Futbolcu olma arzusunu gerçekleştiren Natho’nun hayatı, 2008’in Nisan ayında sarsıldı. Henüz 49 yaşında olan babası Acram, Rishon Lezion şehrindeki bir parkta koşu yaparken düşerek öldü. Natho Bibres, en büyük destekçisini yitirmişti. 

Natho’nun karşılaştığı ilk facia bu değildi. Üç buçuk yıl önce, Milli Bayan Basketbol Takımı oyuncularından iki kızkardeş, Nili Natho ve Diana trafik kazasında öldü. Bu iki genç kız Natho Bibres’in kuzenleriydi. 

Natho, tüm bu felaketlere rağmen çok sıkı çalıştı ve maçlarına odaklandı. Futbol, hayatın dertlerinden kaçıp sığınabileceği bir limandı artık. 

Hapoel teknik direktörü Eli Gutman, bu orta saha oyuncusuna oyun kuruculuk görevini verince, Natho takımın gelmiş geçmiş en büyük yıldızlarından biri oldu. 

Natho’nun hayatı nihayet rayına girmişti, ama bir başka felaketle sarsıldı. Babasını yitirmesinin ardından bir yıl bile geçmemişken, Nili ve Diana’nın babası Avram kalp krizinden hayatını kaybetti. Amca Avram, Natho için çok değerliydi. 

Natho, her şeye rağmen en kısa sürede antrenmanlara geri döndü ve ilk onbirdeki yerini aldı. 

Hapoel takımını orta sahadan yöneten Natho, son sezonda ligin en iyi futbolcularından biriydi. 

Natho, Rusya’nın şampiyon takımı Rubin Kazan ile yılda 500 bin Euro kazanmasını sağlayacak 4 yıllık bir kontrata imza attı. Hapoel Tel Aviv, Natho’yu kaçırmamak için çok direndi, ama Hapoel’de aldığının 5 katını kazanmasını sağlayacak bir kontratı reddetmemesini anlayışla karşıladı. 

Kader, Natho’ya şefkatli davranmamıştı; ama bir sürü yürek acısının ardından hak ettiği ödülleri topluyordu en azından. 

Natho saha içinde ve dışındaki becerisiyle ve davranışlarıyla İsrail futbolunun yıldızı olmuştur. Kazan takımının, Natho’nun daha büyük başarılar kazanmasına basamak olması bir sürpriz olmayacaktır. 

Kendi halkını bunca yıldır onurla temsil eden Natho’nun kaderinde, ülkenin gururu olmak ta varmış. 

(www.jpost.com) 

Çeviri: Serap Canbek 

Çevirmenin notu: Natho Bibres’in dedesi aslen İzmir’in Ödemiş ilçesi İlk Kurşun köyündendir. 1. Dünya Savaşı sırasında Suriye-Filistin cephesinde savaşmıştır. Savaş sonrası cephe dağılınca birkaç Çerkes’le birlikte Kfar-Kama’ya sığınmıştır. Evlenerek oraya yerleşmiştir. 

 

Sayı : 2010 06