Kuzey Osetya’da katliam

0
433

Vladikavkaz’da pazar yerinde meydana gelen patlamada 15 kişi yaşamını yitirirken yüzlerce kişi de yaralandı. Bomba yüklü bir aracın patlamasıyla meydana gelen olay sonrası

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ve Kuzey Kafkasya Kremlin Temsilcisi Aleksandr Hloponin bölgede incelemelerde bulundu
Kuzey Osetya’da pazar yerinde patlama
Rusya’nın Kuzey Osetya Cumhuriyeti’nde bir pazar yerinde meydana gelen terör saldırısında ilk belirlemelere göre 15 kişi hayatını kaybederken, yaklaşık 133 kişi de yaralandı. Saldırıda 30-40 kilogram TNT gücünde patlayıcı madde kullanıldığı belirtiliyor. Kuzey Osetya İçişleri Bakanlığı patlamada 15 kişinin öldüğünü doğrularken, yaralı sayısının 130’u geçtiğini doğruladı.
Terör saldırısı Kuzey Osetya’nın başkenti Vladikavkaz’da şehir merkezinde bulunan pazar yerinde meydana geldi. Pazarın yanına park etmiş bir araba sabah saatlerinde patladı. Zanayev sokağında yaşanan terör saldırısında arabanın bomba yüklü araç olduğu da tespit edildi.
Kuzey Osetya Sağlık Bakanlığı, ilk açıklamada beş kişinin öldüğünü ve 50 vatandaşın da yaralandığını belirtti. Olay yerine gelen Rus güvenlik güçleri ve bomba uzmanları saldırıda kullanılan bombanın 30-40 kilogram TNT gücünde olduğunu belirtiyor. Bir yetkili, "Patlama fazla kuvvetli idi: Yakın binalardaki camlar bile kırıldı." dedi.
Saldırı yerine gelen Kuzey Osetya Cumhurbaşkanı Taymuraz Mamsurov da burada yaptığı kısa açıklamada, "Henüz net bir bilgi yok. İnceleme yapıyoruz" derken, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Kuzey Kafkasya Kremlin Temsilcisi Aleksander Hloponin’i bölgeye gönderdi.
İkinci Patlama İhbarı
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan bir başka açıklamada ise kimliği belirsiz bir kişinin Eğitim Bakanlığı’nı arayarak başkent Vladikavkaz’da eğitim kurumlarından birine saldırı yapacağını duyurduğunu belirtti. Bu ihbar üzerine Vladikavkaz’da okul ve anaokulları tahliye edildi.
Kuzey Kafkasya’nın Kuzey Osetya Cumhuriyeti’nde 17 Ağustos’ta da İnguşetya ile sınır polis kontrol noktasında patlama meydana gelmişti. Bu intihar saldırısında üç güvenlik görevlisi hayatını kaybederken, üç polis de yaralanmıştı.

Sayı : 2010 09

Yayınlanma Tarihi: 2010-09-01 00:00:00