Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Rus General ölü bulundu

Çeçen avcısı Hatay’da ölü bulundu

Rus Askeri İstihbarat Teşkilatı Gru’nun iki numarası Genel Yuri İvanov ölü bulundu. Suriye’deki Rus üssünü ziyareti sırasında kaybolan İvanov’un cesedi Hatay’ın Çevlik köyünde kıyıya vurdu. Generalin Çeçenler tarafından infaz edildiği iddiasının yanısıra, ikili çalıştığı için Rusya tarafından cezalandırıldığı da ileri sürüldü .
Hatay’ın Çevlik köyünde kıyıya vuran cesedin, Rus askeri istihbarat teşkilatı GRU’nun iki numarası General Yuri Ivanov olduğu ortaya çıktı. Suriye’deki Rus üssünü ziyaret için bu ülkeye giden generalin Çeçen militanlar tarafından infaz edildiği ihtimali üzerinde durulurken, kimliğini açıklamayan eski bir Rus istihbaratçı, bu ihtimali yalanlayarak şu iddiayı gündeme getirdi: “ABD’de yakalanan Rus casuslarını sattığı için, Moskova tarafından cezalandırılmış olabilir.” 
Boynundaki haçtan tanıdılar
Ağustos ayının başında Rusya’nın Tartus kentinde 2011 yılında hizmete girecek olan askeri üssünde incelemelerde bulunmak üzere yanında korumalarıyla birlikte Suriye’ye giden 52 yaşındaki Ivanov, Suriye istihbaratı yetkilileriyle görüşmek üzere bulunduğu Lazkiye kentinde kayboldu. 10 gün boyunca kayıp olarak aranan Rus generalin cesedi, 16 Ağustos’ta Hatay’ın Çevlik Köyü kıyılarında köylüler tarafından bulundu. Uzun süre suda kaldığından deforme olan cesedin kimliğinin tespitinde boynundaki haçlı kolye önemli oldu.
Dışişlerinin komşu ülkelere bildirmesinin ardından Rusların Hatay’a gelişleri üzerine kimlik tespiti gerçekleşti.
GRU nedir?
Bir dönem tüm dünyaya korku salan Sovyet İstihbarat Teşkilatı KGB, Sovyetler’in dağılmasının ardından dış istihbarat FSB ve askeri istihbarat teşkilatı GRU ile varlığını sürdürdü. Dünyanın dört bir yanında Rusya muhalifleri, Çeçen militanlar ve rejim karşıtlarına düzenlenecek suikastlar, kontra-istihbarat eylem planları hep GRU tarafından yapıldı.
Özellikle 2000 yılından sonra Türkiye, Azerbaycan, Avusturya ve Katar’da öldürülen Çeçen liderler GRU komandoları tarafından infaz edildi. Bu infazlar için emri veren ise GRU’nun Çeçenistan operasyonlarının başındaki teşkilatın iki numaralı ismi General Yuri Ivanov’du.
GRU’nun infazları
GRU tarafından dünya çapında Çeçen militanların lider kadrosuna yönelik düzenlenen suikast eylemleri 2000’li yılların başında hız kazandı. 2001-2009 yılları arasında 9 Çeçen militan elit GRU komandoları tarafından suikasta uğradı.
1- Magomed Kariyev:
22 Mayıs 2001 Azerbaycan
2- Hızır Talhadov:
11 Kasım 2002 Azerbaycan
3- Vaha İbrahimov:
7 Eylül 2003 Azerbaycan
4- Zelimhan Yandarbayev:
13 Şubat 2004 Katar
5- Gazi Edilsultanov:
6 Eylül 2008 Türkiye
6- İslam Canibekov:
9 Aralık 2008 Türkiye
7- Umar İsrailov:
13 Ocak 2009 Avusturya
8- Ali Osaev: 26 Ocak 2009 Türkiye

Sayı : 2010 09

Yayınlanma Tarihi: 2010-09-01 00:00:00

Yazarın Diğer Yazıları

Акәашаратә проект

Акәашаратә проект Eytsikәashow раԥхьатәи аконцерт мҩаԥысит аҳәынҭқарратә филармониаҟны лаҵарамза 2 рзы. Аиндаҭлараҟны актәи аҭыԥ иазықәԥоит 14 гәыԥ, аҳамҭа хада 450 000 мааҭ ыҟоуп. Акомандақәа азыҟарҵоит...

Аҧсны азыҟазаашьа

Кафкас Хеидкылақәа Рфедерациа (КАФФЕД), Мшаҧымза, Аҧсны азыҟазаашьа темас иаҭаны, интернет хархәарала алацәажәара еиҿнакааит. ҚАФФЕД ахада Унал Улучаи, ахада ихаҭыҧуаҩы Муҳаррем Саран, Маӡаныҟәгаҩы Омер Аҭалар,...

Ҭырқәтәылатәи Аҧсуаа ирызку арапорт

Кафкас Хеидкылақәа Рфедерациа (ҚАФФЕД) Аҧсны Аусазуыра Агрупа алахәҩы Елчин Башьол, Ҭырқәтәылатәи Аҧсуаа ирызкны лҭҵаара инамаданы илҩыз арапорт, Жәларыбжьаратәи Ажәлархәыҷқәа Рзиндырра Група (Minority Rights...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img