Çatı Partisi yolda

0
465

İstanbul Kadıköy’de Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu bileşenleri ve destekçileri, seçim sonrası yaşanan güncel siyasi gelişmeleri tartışmak amacıyla BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’nün katılımıyla Kazım Koyuncu Kültür Merkezi’nde toplantı düzenledi. BDP Kadıköy İlçe Başkanı Atilla Özdoğan, seçim öncesi başlattıkları çalışmaların seçim sonrasında da devam ettiğini belirterek, “Bizim bir görevimiz var. O da Kürt sorununun çözümünün onurlu barışa evirilmesinde gereken iradeyi göstermek. Sorunun çözümü şart ve elzemdir. Bizim bunu görmemiz ve buna göre davranış göstermemiz, mücadele etmemiz gereklidir” dedi.

Toplantıya katılanların görüşlerini aktarmasının ardından konuşan BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, bloğun sadece bir seçim ittifakı olmadığına dikkat çekerek, bloğun önemli bileşeni olan BDP’nin birçok konuyu içine sindirmiş bir parti olduğunu söyledi. “Çatı Partisi konusunda ayakları yere basan son derece hayati olan bir yürüyüşe şekil vereceğiz” diyen Kürkçü, Türk ve Kürt sosyalistlerin ilk defa böyle büyük bir ittifak içinde olduğunu söyledi.
Kürkçü, Çatı Partisi çalışmaları için bir “temas grubu” oluşturduklarını açıkladı. Bu grubun sosyalist ve muhaliflerle bir araya gelerek, ittifak içine davet edeceği bilgisini aktaran Kürkçü, “Sosyalistler ve Kürt özgürlük hareketi emek ekseninde bir araya geldi. Bu bizler için, hayatın yeniden şekillenmesinde büyük bir fırsat. Yeni anayasa çalışmaları var. Bu anayasa yapımında bizim için büyük bir fırsat” dedi. Kürt Özgürlük Hareketi’nin devrim tarihinde önemli yeri olduğuna ve ciddi bir disiplin içinde çalıştıklarına işaret eden Kürkçü, devrimi düşleyen herkesin özgürlük mücadelesi veren Kürtlerden öğreneceği çok şey olduğunu söyledi.
Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku, İstanbul 3. Bölge milletvekili Levent Tüzel de “Türkiye’nin böyle bir partiye ihtiyacı var. Aydınlar, sendikalar, solcular, demokrasi ve insan haklarından yana olan herkesin birleşeceği bir çatı partisi kurulması için çalışmalar yapılıyor. Seçim ittifakı olarak başladı, ama sadece adayların seçilmesiyle sınırlı değil, aynı zamanda stratejik bir ittifak olarak devam etmesi gündemde. Hopa’daki olaylarda görüldü ki devlet terörü sadece Kürtlere yönelik değil. AKP’nin izlediği politikalar, kendisine muhalefet eden herkese uyguladığı devlet terörü ve saldırganca tutuma karşı birlikte hareket etme duygumuzu daha da geliştirdi” dedi.
Farklı programlar ve yaklaşımların çatı partisi açısından bir engel oluşturmadığını, seçim bildirgesinde mutabakat sağlanan konular çerçevesinde geniş çaplı bir anlaşmanın mümkün olabileceğini söyleyen Tüzel,  Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) gibi Blok dışında kalan partilerin de bu sürece katılımının önemine dikkat çekti. (BİA)

 

Sayı : 2011 08