Güney Osetya Barış İçinde Yaşasın

0
435
Gürcistan silahlı kuvvetlerinin Güney Osetya’ya saldırmasının üzerinden üç yıl geçti. Beş günlük bu saldırı süresince G. Osetya yangın yerine döndü, insanlar alev ve dumanlar içinde zorlu günler geçirdiler.
1992 yılında Gürcistan Abhazya toprağına da silahlı bir saldırıda bulunmuştu, bunu unutmuyoruz. Aradan geçen uzun yıllara karşın, Gürcistan yöneticileri hâlâ rahat durmuyorlar, politik sorunları barışçı yöntemlerle çözmeye yanaşmıyorlar. Abhazya ile Güney Osetya’yı birkaç saat içinde yerle bir etmeyi hedefleyen Gürcistan orduları, böyle bir amaçla saldırıya geçmişlerdi. Abhazya’yı komşu cumhuriyet ve kraylar desteklediler. Güney Osetya’da daha fazla kan dökülmemesi ve barışçı halkın katledilmemesi için, Rusya yöneticileri kararlı davrandılar ve Osetleri  koruma altına aldılar.
Rusya silahlı kuvvetlerinin caydırıcı gücü, kendini G. Osetya’da kanıtladı. Gürcü birlikleri püskürtüldü, yangın yerine dönen G. Osetya’ya barış ve özgürlük geri getirildi. Çok geçmeden, G. Osetya bağımsız bir ülke olma yolunda adımlar attı. Abhazya da bağımsız bir ülke oldu.
Önemli bir sürecin içindeyiz. G. Osetya kendi devlet yapısını güçlendiriyor ve halkın yaşam düzeyini yükseltmeye çalışıyor.
8 Ağustos 2008’de Gürcistan, Çin’de Olimpiyat oyunlarının başladığı güne rast getirerek, G. Osetya’ya saldırmıştı. Saldırı, tüm dünyada çok çirkin ve yakışıksız bir davranış biçimi olarak karşılanmış ve Gürcistan kınanmıştı.
Güney Osetya’nın barış ve mutluluk içinde yaşaması dileklerimizle.
Sahideko Nurbıy, Adıge maq, 9 Ağustos 2011, Çeviri: Hapi Cevdet Yıldız

Sayı : 2011 08