Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Hopa’da ‘eşkıya’ bulunamadı

Başbakan Erdoğan’ın geçen 31 Mayıs’ta Hopa’daki mitingi sırasında çıkan olaylarla ilgili süren soruşturma sonuçlandı. Soruşturmada örgüt üyeliği bağlantısı bulunamadığı için dosya Hopa Savcılığı’na gönderildi. Sanık avukatlarından Erkut Güzel “Mahkeme, suçlananların illegal örgütlerle bağlantısının tespit edilmediğini, olayların örgüt faaliyeti kapsamında çıktığına ilişkin delil, belge ve bilgiye de ulaşılamadığını tespit etti” dedi.

Meğer Hopa’da örgüt yokmuş

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın geçen 31 Mayıs’ta Artvin’in Hopa İlçesi’ndeki mitingi öncesi ve sonrası çıkan olaylarla ilgili soruşturmayı yürüten Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı, gözaltına alınan ve tutuklanan kişilerle ilgili örgüt üyeliği bağlantısı için takipsizlik kararı verdiği dosyayı Hopa Savcılığı’na gönderdi. Örgüt suçlaması kalkan 36 kişi, ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’, ‘Kamu malına zarar vermek’ ve ‘Görevli memura mukavemet’ suçlarından yargılanacak.
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan sanık avukatlarından Erkut Güzel, yaşanan olaylarla ilgili olarak haklarında, ‘Terör örgütü üyeliği’ ve ‘Terör örgütü adına faaliyet yürütmek’ suçlamalarıyla dava açılan 36 kişi hakkında Erzurum Özel Yetkiliği Savcılığı’nın, kanıt, belge ve bilgi olmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verdiğini belirterek, dosyanın Hopa Savcılığı’na gönderildiğini söyledi. Güzel, bu kişilerin ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’, ‘Kamu malına zarar vermek’ ve ‘Görevli memura mukavemet’ suçlamalarından yargılanacağını ifade ederek şunları söyledi:
“Mahkeme, suçlananların illegal olarak faaliyet yürüten sol terör örgütleriyle bağlantıları tespit edilemediğini, olayların terör örgütlerinin eylem çağrıları üzerine gerçekleştiğine ve tarif edilen örgüt faaliyeti kapsamında işlendiğine dair delil, belge ve bilgiye de ulaşılamadığını tesbit etti. Bu kişilerin üzerine atılı terör örgütü üyesi olmak ve ayrıca terör örgütü adına veya örgüt faaliyeti kapsamındaki suçları işlediklerine dair kamu davası açılmasını gerektirir nitelikte ve yeterlilikte delil elde edilemediğini saptadı. Bu nedenle de suçlananlar hakkında atılı suçtan kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verdi.”

Hopa’da Çevik Kuvvet Tepkisi

Bu arada, Hopa’da Çevik Kuvvet Amirliği kurulması kararına tepki geldi. Hopa Gençlik ve Dayanışma Derneği, Hopa Muhtarlar Derneği Başkanı Murat Özçep, Hopa Gençlik Kültürevi, Hopa Halkevleri, Hopa Dereleri Koruma Platformu, Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği, Ezilenlerin Sosyalist Partisi Hopa İlçe Örgütü, Özgürlük ve Dayanışma Partisi Hopa İlçe Örgütü ve Cumhuriyet Halk Partisi Hopa İlçe Başkanlığı ortak yazılı açıklama ile karara tepki gösterdi. Grubun ortak açıklamasında ilçede Çevik Kuvvet kurulmasındaki asıl amacın Hopa halkının gözünü korkutmak, toplumsal sorunlara duyarlılığını ortadan kaldırmak olduğu öne sürüldü ve karadan vazgeçilmesi istendi.

Sayı : 2011 08

Yazarın Diğer Yazıları

Акәашаратә проект

Акәашаратә проект Eytsikәashow раԥхьатәи аконцерт мҩаԥысит аҳәынҭқарратә филармониаҟны лаҵарамза 2 рзы. Аиндаҭлараҟны актәи аҭыԥ иазықәԥоит 14 гәыԥ, аҳамҭа хада 450 000 мааҭ ыҟоуп. Акомандақәа азыҟарҵоит...

Аҧсны азыҟазаашьа

Кафкас Хеидкылақәа Рфедерациа (КАФФЕД), Мшаҧымза, Аҧсны азыҟазаашьа темас иаҭаны, интернет хархәарала алацәажәара еиҿнакааит. ҚАФФЕД ахада Унал Улучаи, ахада ихаҭыҧуаҩы Муҳаррем Саран, Маӡаныҟәгаҩы Омер Аҭалар,...

Ҭырқәтәылатәи Аҧсуаа ирызку арапорт

Кафкас Хеидкылақәа Рфедерациа (ҚАФФЕД) Аҧсны Аусазуыра Агрупа алахәҩы Елчин Башьол, Ҭырқәтәылатәи Аҧсуаа ирызкны лҭҵаара инамаданы илҩыз арапорт, Жәларыбжьаратәи Ажәлархәыҷқәа Рзиндырра Група (Minority Rights...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img