Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Maksim Şevçenko’ya tam destek

Norveç’teki katliamın sorumlusu Anders Breivik’in İsrail hayranı bir neo Nazi olduğuna dikkat çekerek İsrail’i eleştirdiği için Rusya Yahudi Kongresi’nin hedefi olan ünlü televizyon programcısı Maksim Şevçenko’ya, Kuzey Kafkasyalı aydınlar sahip çıktı. Yapılan ortak açıklamada “Bilinmeli ki, Şevçenko’nun Rusya Federasyonu Halk Meclisi’nden ihraç edilmesi, Rusya Federasyonu bünyesinde gerçekten çalışan tek platformun da yok olmasıyla sonuçlanacak ve bölgede tepkilere neden olacaktır. Çünkü bu platform Kuzey Kafkasya’da toplumsal diyaloğu sağlayan bir güçtür” dendi.

Maksim Şevçenko’ya tam destek

Rusya Yahudi Kongresi, 27 Temmuz 2011 tarihinde Rusya Federasyonu Halk Meclisi’ne gönderdiği mektupta, Maksim Şevçenko’nun meclisten ihraç edilmesini istedi. Mektupta, Şevçenko’nun İsrail hakkındaki ifadelerinin ırkçılığını açık bir şekilde ortaya koyduğu ve fikirlerinin Rusya Federasyonu Halk Meclisi’nin temel çalışma prensipleriyle mutlak bir çelişki teşkil ettiği iddia edildi.
Bilindiği gibi Rusya Halk Meclisi, vatandaşlar ve halklar arasındaki problemlerin çözülmesine yardımcı olmak için Başbakan Putin tarafından oluşturulmuştu. Rusya Yahudi Kongresi’nin mektubu üzerine harekete geçen Kuzey Kafkasyalı aydınlar ortak bir açıklama yayınlayarak Şevçenko’ya sahip çıktı.
“Maksim Şevçenko, ‘Kafkasya’daki Toplumsal Diyaloğu ve Sivil Toplum Kuruluşlarını Geliştirme Çalışma Grubu’nun yöneticisi olduğu için, bu meseledeki tavrımızı ortaya koymayı bir borç biliriz” denilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:
“Rusya Federasyonu Halk Meclisi Üyesi ve sözü edilen çalışma grubunun yöneticisi olması sebebiyle Şevçenko, sık sık Kafkasya’yı ziyaret eden, her cumhuriyetin problemlerini anlamaya çalışan, modern Kafkasya yaşamının gündemindeki sorunlara odaklanan, sivil toplumu da bu sorunları çözmeye yönelten biri olarak hürmete layık bir kişidir.
Kuzey Kafkasya’da bir sorunun çözülmesinin karşılığının, cinayet, vurulma veya işkence olabildiğini göz önünde bulundurursak, Şevçenko’nun Kuzey Kafkasya’daki Müslüman toplumun sorunlarını çözmek için ne kadar fedakarca çalıştığını daha iyi anlayabiliriz. Bu, dinler arasında diyalog kurmak için de çok mühim bir görevdir. Bazılarının Şevçenko’ya İslamcı dediğini duyunca, bu söylemlerin arkasında kimlerin olduğunu rahatlıkla anlayabiliyoruz.
Bizler Maksim Şevçenko’nun Kafkasya’daki durumla ilgili bazı değerlendirmelerini veya önerdiği stratejileri her zaman tasvip etmiyor olabiliriz. Fakat bunlar tartışılması gereken konulardır. Şevçenko daima diyaloğa açık bir insandır. Kendisi Kafkas mantalitesini iyi bilir ve bu mantaliteye itibar eder. Zaten bu bölgeyle temas halinde olan herkesin de böyle olması lazımdır.
Bilinmeli ki, Şevçenko’nun Rusya Federasyonu Halk Meclisi’nden ihraç edilmesi, Rusya Federasyonu bünyesinde gerçekten çalışan tek platformun da yok olmasıyla sonuçlanacak ve bölgede tepkilere neden olacaktır. Çünkü bu platform Kuzey Kafkasya’da toplumsal diyaloğu sağlayan bir güçtür.
Bizler, Kuzey Kafkasya Aydınları, uzmanlar ve medya mensupları olarak doğruların yanında olmaya ve gerçekleri seslendirmeye devam edeceğiz.”
“Kafkas Evi” Kültürel Girişimler Merkezi Eş Başkanı Sulieta Kusova (Moskova),
“Kafkas Evi” Kültürel Girişimler Merkezi Eş Başkanı şair ve deneme yazarı Miyasat Muslimov (Dağıstan),
“Kafkas Evi” Kültürel Girişimler Merkezi Eş Başkanı ve
Dağıstan Gazeteciler Birliği başkanı Ali Kamalov (Dağıstan),
Adigey Devlet Üniversitesinden Prof. Dr. Rose Namitokova (Adigey),
Doğu Halkları Devlet Müzesi Kuzey Kafkasya Şubesi Müdürü Nafiset Kuş (Adigey),
İnguşetya İnsan Hakları Komiseri Dzhambulat Ozdoev (İnguşetya),
Devlet Müzesi Kuzey Kafkasya şube müdürü Alania Khadzhimurat Gatsalov (Alanya),
İnguşetya insan hakları örgütü MASHR Yöneticisi “Magomed Mutsolgov (İnguşetya),
Kuzey Osetya Müslümanları Ruhani İdaresi Başkanı
İnsan hakları izleme Merkezi Yöneticisi Antonina Lamshukova (Karaçay-Çerkes),
Gazeteci ve Oryantalist Bittirov Azamat (Kabardey-Balkar)
(Kafkasevi)
 

Sayı : 2011 08

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img