Aktivist Pşukov öldürüldü

0
511
Çerkes aktivist Suadin Pşukov, Nalçik’te, evinin yakınlarında uğradığı saldırı sonucunda hayatını kaybetti. Pşukov’un gençler arasında büyük bir otoritesi olduğu biliniyordu.
Kabardey-Balkar Cumhuriyeti soruşturma Komitesinin Gazete Yuga’ya verdiği bilgiye göre; Suadin Pşıko kendisine ait Niva marka aracı ile Musukayeva caddesi üzerinde Aşurov caddesine doğru ilerlemekteydi. 18 numaralı okulun yakınlarında iki kişinin 9 ve 7,65 milimetre kalibrelik silahlarla çapraz ateşe aldığı Pşıko’ya 10 adet mermi isabet ettiği ve olay yerinde yaşamını yitirdiği öğrenildi. Saldırganların olay yerini yaya olarak terk ettiği ve görgü tanığı bulunamadığı belirtiliyor.
Evli, üç çocuk babası olan Pşukov, atlı, Çerkes kıyafetli ve Çerkes bayraklı arkadaş grubu ile birlikte her yıl 21 Mayıs Çerkes Soykırımını anma törenlerine katılmasıyla tanınıyordu. Pşukov, Nalçik sokaklarına Çerkes kıyafetiyle ilk çıkanlardandı. Daha sonra pek çok kişi onun izinden gitti.

Aktivist Suadin Pşukov’un katillerinden hala haber alınamazken, bunun da diğer saldırılar gibi ‘faili meçhul’ olarak kalmasından endişe ediliyor.

 

Sayı : 2011 10