Çeçen ‘suikastçı’ yakalandı

0
594
Sabah’ın haberine göre; 16 Eylül 2011 günü İstanbul Zeytinburnu’nda 3 Çeçen vatandaşının öldürülmesinin yankıları sürerken Çeçenlerin dini liderlerinden, Çeçenistan eski Şeyhulislamı Şemseddin Batukaev’e Zeytinburnu’ndaki evinde silahlı saldırı düzenlemek istediği öne sürüldü. Barhram Batumaev, Çeçen korumalar tarafından 12 saat sorgulandıktan sonra polise teslim edildi.
Barhram Batumaev’in, Şemseddin Batukaev’in ikamet ettiği Zeytinburnu’ndaki eve 7 Ekim’de gelerek yardım istediğini belirtip bulunduğu daireye çıktı. Çeçenlerin Türkiye’deki dini lideri konumunda olan Batukaev tarafından kabul edilen Barhram Batumaev, daha sonra lavaboya gitmek istedi. İçerden gelen seslerden şüphelenen Çeçen korumalar, Batukaev dışarı çıktığında belinde tabanca olduğunu fark etti. İki Çeçen korumanın etkisiz hale getirdiği tetikçinin üzerinden susturucu takılı bir tabanca ile adına düzenlenmiş Rus pasaportu çıktı.
Ancak, Batumaev’in içeri silahla nasıl girdiği, sivil kişilerce yasadışı bir şekilde 12 saat sorgulanmasının nasıl mümkün olabildiği, suçu üstlenip üstlenmediği gibi konularda ise bir dizi soru işareti oluştu.
Çelişkili haberlere göre; Barhram Batumaev, İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği’ndeki sorgusunda, kendisini yakalayan Çeçenlere, Uvays Ahmadov tarafından azmettirildiğini anlattığı ve silahın kendisine İslam isimli bir kişi tarafından beyaz bir Mercedes’le getirildiğini söylediği iddia edildi. Batukaev’in, kendisini azmettirdiği söylenen Uvays Ahmadov ile çok sayıda telefon görüşmesi tespit edildiği, Zeytinburnu’nda kaldığı otelde yapılan aramada odasında Şemsettin Batukaev’in oturduğu sitenin krokisi ve suikast planının bulunduğu öne sürüldü. Olayla ilgili Cinayet Büro Amirliği geniş çaplı operasyon başlatırken Uvays Ahmadov Başakşehir’deki evinde gözaltına alındı. Şemseddin Batukaev Gayrettepe’ye gelerek ifade verirken, polis 2 Çeçen korumanın da ifadesine başvurdu. İMKANDER Başkanı Murat Özer emniyet güçlerinin Türkiye’de yaşayan Çeçenleri yeterince korumadığını öne sürerek, Çeçenler’in yaşadığı bölgelere yönelik güvenlik tedbirlerinin arttırılmasını istedi.


Şemseddin Batukaev Kimdir?

Ruslar’ın hakkında ölüm emri verdiği Şemseddin Batukaev, Kafkasya emirliğinin yurtdışı genel temsilcisi ve Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti Şeriat Mahkemeleri eski başkanı. Daha önce Rus istibarat servisinin hedefinde olduğunu söyleyen Batukaev “Rusları defalarca yendik. Bugün de yeneceğiz. Fakat biz Rusyayı kendi gücümüzle değil Allah’ın yardımı ve kudretiyle yeneceğimize inanıyoruz” demişti. 1956’da Kazakistan’da doğan Batukaev 1960’da ailesiyle Çeçenistan’a göçtü. Lise öğrenimini burada tamamladıktan sonra Buhara ve Taşkent’te mimarlık ve din eğitimi aldı. Çeçenistan’da 4 yıl boyunca Şeriat Mahkemeleri başkanlığı yapan Batukaev, Rusya’ya yakınlığıyla bilinen Çeçenistan Devlet Başkanı Ramzan Kadirov’un yönetime gelmesinden sonra Türkiye’ye yerleşti.

Sayı : 2011 10