Engelli yasaları uygulansın

0
474
Engelliler, Kadıköy’de 15 Ekim’de yaptıkları eylemi “Değişimin Başlangıcı’ olarak tanımladı. Artık sessiz kalmayacaklarını ve uygulanmayan kanuni haklarını almak için harekete geçtiklerini duyurarak, tüm ilgili ve yetkilileri uyardılar.
Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu, 2004 ve 2005 yılında çıkan 5216 ve 5393 sayılı belediler kanunu ile 5378 sayılı engelliler ile ilgili kanunların yürürlüğe girdiği 2005 yılında söz konusu kanunların hayata geçirilmesi için ilgili kurumlara 7 yıl süre verildiğini hatırlattı. Bu sürenin 2012 yılında dolduğuna dikkat çeken Kuyumcu, sürenin sonunda da engellilere gerekli düzenlemeyi yapmayan kurum ve kişiler hakkında dava açma hakkının doğduğuna işaret etti.
Görevlerini yerine getirmeyenlerin, engellilerin ajitasyonlarına yönelik popülist yardımlar ve aktivitelerle suçlarını gizlemeye çalıştıklarını söyleyen Kuyumcu, bundan böyle kanunları uygulamayan belediye başkanlarını, imar müdürlerini, fen işleri müdürlerini, kamu kurumunda çalışan mimar ve şehir planlamacılarını, okul müdürlerini – öğretmenleri, diğer öğrenci velilerini, kamu hizmet birim yöneticilerini, otobüs şoförlerini, konutların ve çevresinin erişilebilir hale getirilmesine karşı çıkan kat maliklerini, komşuları, mekanlarını engelsiz hale getirmeyen alış veriş merkezilerini, cafe ve restaurantları ve diğer kamuya açık işletmeleri teşhir edeceklerini de ekledi.(Kadıköy Engelli Meclisi Haber Portalı)

Sayı : 2011 10