Bu kez kurban şair Ahtahanov

0
374

Ünlü Çeçen şair Ahtahanov’a suikast

Çeçen asıllı şair ve akademisyen Ruslan Ahtahanov (58), Moskova’da evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Moskova emniyeti, infazın ‘bölücü Çeçen intikam timlerinin’ işi olduğunu ileri sürdü.
Rusya Soruşturma Komitesi de yapılan ilk incelemeler sonucu Çeçen şairin infazıyla geçen yıl yine Moskova’da öldürülen Rus Albay Budanov cinayeti arasında büyük benzerlik bulunduğunu açıkladı. Çeçenistan Savaşı sırasında aldığı kanlı önlemlerle adını duyuran Budanov, Ahtahanov gibi evinin önünde susturucu takılmış IJ marka tabanca ile başına dört el ateş edilerek öldürülmüştü.
Her iki cinayetin aynı infaz timinin işi olduğunu gösterdiğini bildiren Komite’nin Sözcüsü Vladimir Markin, “Ancak bu sefer elimizde biraz daha fazla ipucu var. Katil veya katiller izlerini tam olarak silememiş. Cinayetin aydınlatılması şansı yüksek” dedi. Moskova basını ise Çeçen şairin Çeçen Lider Ramzan Kadirov’un emriyle öldürülmüş olabileceğini ima etti. Bu iddiaya göre baba Kadirov’dan sonra Çeçenistan’ın başına geçen Ramzan’ın Çeçenistan’ı yönetme üslubu Ahtahanov’un hoşuna gitmemeye başlamış, sert eleştiriler getirmeye başlamıştı.
Öte yandan, Ahtahanov’un Çeçenistan’ın Rusya’nın parçası ve laik bir devlet olarak kalması için mücadele verdiği, bu nedenle radikal güçlerin tepkisini çektiği de medyaya yansıyan bilgiler arasında. Çeçenistan’daki savaş yıllarında Çeçen direnişçiler tarafından kaçırılıp 47 gün rehin tutulan ünlü şairin katledilmesi eylemini henüz üstlenen olmadı.
Moskova’daki Modern Hümaniter Akademi’de öğretim üyesi olan Ruslan Ahtahanov, 2009 yılında yayımlanan “Kahramanlar yaratan Çeçenya ile gurur duyuyorum” adlı şiir kitabıyla özel gazetecilik ödülü kazanmıştı.

Sayı : 2011 11