Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Adıgey’de siyasi tansiyon yüksek

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Aslan Thakuşinov’un Adıgey Cumhuriyetinin başkanlığına yeniden atanmasına karar verdi.

 

Adıgey’de Aslan Thakuşinov’un yeniden başkan olmasının üzerine harekete geçen muhalifler, Medvedev’e mesaj gönderdi. Daha önce Aslan Thakuşinov’un Adıgey başkanlığını desteklediklerini anımsatan muhalifler ‘‘Bugünkü durumdan ötürü ülkemizin geleceğine karşı sorumluluk hissediyoruz’’ dediler.

Adıgey’de siyaset çalkantılı

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Aslan Thakuşinov’un Adıgey Cumhuriyetinin başkanlığına yeniden atanmasına karar verdi.
17 Kasım’da Adıgeyli bir grup siyasetçi ve sivil toplum adamı, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’e, Thakuşinov’un hastalığı nedeni ile başkanlık görevini yerine getiremediği ve yeğeni başbakan Murat Kumpilov’un ülkeyi tek elden idare ettiği gerekçesiyle Adıgey’e yeni bir başkan atanması talebiyle başvuruda bulunmuştu.
Birleşik Rusya Partisi’nin Adıgey başkanlığı için adaylık görüşmeleri Moskova’da yapıldı ve Medvedev’e sunulmak üzere üç isim belirlendi: Adıgey Başkanı Aslan Thakuşinov, Adıgey Başbakanı Murat Kumpilov ve Federasyon Konseyi üyesi Vyçeslav Şverikas. Medvedev bu üç isimden Thakuşinov üzerinde karar kıldı.
Aslan Thakuşinov’un adaylığı Adıgey Parlamentosunda onaylandı ve Thakuşinov yeniden başkan oldu.

Bir grubun mesajı

Adıgey’in bazı tanınmış toplum ve siyaset adamlarından oluşan bir grup, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’e Adıgey’e yeni bir başkan atanması konusunun incelenmesini talep eden yazılı mesaj göndererek,  “RF Devlet Duma seçimleri (4 Aralık 2011) öncesinde Adıgey’de oluşan durumun incelenmesi talebiyle size başvurmamız gerektiğini düşünüyoruz. Kalp damarlarına stent takılan Aslan Thakuşinov fiziki olarak başkanlık görevini tam olarak yerine getirme şansına sahip değil. Bu nedenle bütün yönetim yetkileri başkanın yeğeni başbakan Murat Kumpilov’a geçti”  dedi.
Medvedev’e gönderilen mesajda Murat Kumpilov’un, korkutma, takip, şantaj ve akrabalık ilişkileri üzerine kurulu anti-demokratik bir metot ile ülkeyi idare ettiği iddia ediliyor.
Adıgey Cumhuriyetinin 20. yıldönümü kutlamalarında tek bir komşu bölge başkanı yer almadığını belirten, toplum ve siyaset adamları Medvedev’e iletilen mesajda, son yıllarda Adıgey yönetiminin otoritesinin diğer bölgeler arasında daha önce hiç olmadığı kadar düştüğünü ve Krasnodar Kray, Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkes ile ilişkilerinin kötüleştiğini belirtiyorlar.
Muhaliflerin ifadesine göre; artan işsizlik ve dış göç oranı toplumsal istikrarı tehdit edecek boyuta ulaştı, buna bağlı olarak halk meyadanlara inmeye ve büyük çaplı hükümet karşıtı gösteriler yapmaya hazırlanıyor.
Mesajda “Bununla birlikte şu anda Moskova’da ihtiyarlar, gaziler, aydınlar ve bazı sivil toplum örgütleri aracılığıyla Aslan Thakuşinov’un ikinci dönemde görevde kalması talebi dile getiriliyor. Elbette bu taleplerin öncülüğü yönetime ait, insanlar istemedikleri halde bir şekilde, bu yönde görüş bildirmeğe zorlanıyorlar.” ifadeleri yer alıyor.
Ayrıca, “Bir çoğumuz Aslan Thakuşinov’un Adıgey başkanlığını destekledik ve bu konuda inisiyatif aldık. Bu yüzden bugünkü durumdan ötürü ülkemizin geleceğine karşı sorumluluk hissediyoruz” ifadelerini kullanan mesajın sahipleri, Medvedev’den görüşme de talep etmişti.
Medvedev’e yazılan mesajı imzalayanlar arasında Rusya Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı ve Adıgey Sivil Meclisi Başkanı tanınmış şair-yazar İshak Meşbaş, RF Devlet Duma Milletvekili Ruslan Hacebiyekov, iki dönem parlamento başkanlığı yapmış olan Adıgey Parlamentosu Milletvekili Anatoli İvanov, Adıgey Parlamentosu Milletvekili ve eski başbakan Muharbi Tharkahov, eski Adıgeysk şehir başkanı Kim Mamiyek, eski Teuçejski bölge başkanı Raşid Mugu, yönetmen Kasey Haşegog ve Samgur isimli hareketin başkanı Asfar Kuyek yer alıyor.

“Hepsi aynı” diyenler

Konuyla ilgili görüş belirten Krasnodar Kray Adıgey Khase lideri Asker Soht, “Son dört yılda Adıgey’de klan prensibi üzerine kurulan bir yönetim şekli oluşturuldu. Bu Adıgey’de daha önce hiç görülmemiş bir şeydi. Şu anda yolsuzluk Adıgey sosyal yaşamının her alanına sızdı.” dedi.
Adıgey’deki hükümet karşıtı gösterilerin öncülerinden biri olan, Nart sivil hareketi Başkanı Ruslan Açmiz, Medvedev’e mesaj gönderen isimlerin kişisel çıkarlar peşinde olduğunu iddia etti. Ruslan Açmiz “Bu mesajı imzalayanlar, yönetim değişikliği durumunda, daha önceki Adıgey yönetimlerinde sahip olmuş oldukları üst düzey görevlerde yer almayı umuyorlar. Görülen o ki, kulislerde amaçlarına ulaşamadılar ve doğrudan en tepeye ulaşmayı düşündüler. Bu kişiler kendi bencil amaçları ve çantaları için mücadele ediyorlar” şeklinde konuştu.
“Bu kişilerin hiç biri ulusal problemleri dile getirmek istemiyor. Onlardan hiç biri Avrupa Parlamentosundaki Çerkes Günleri ile ilgilenmedi. Ulusal sorunların görüşüldüğü hiçbir programla ilgilenmiyor, halkımızın yaşamının nasıl iyileştirileceği, kültürü ve manevi mirasının korunması konusunda tek bir şey söylemiyorlar” diyen Açmiz, mesajı kaleme alanların yönetime gelmesi durumunda değişen hiçbir şey olmayacağı görüşünde: “Her şey olduğu gibi kalacak. Bu adamlar da Birleşik Rusya Partisini destekliyor ve mevcut iktidarın savunduğu şeyleri öneriyorlar. Şimdiki yönetimden farkları ne? Üstelik bu mesajın sahipleri iktidarda bulundular. O zaman da aynı problemler vardı, örneğin klancılık”
Adıgey Başkanlığı Basın Sözcüsü İlyas Bedanokov söz konusu mesajı, Devlet Duma milletvekilliği seçimlerine bağlı olarak değerlendirdi: Bedadokov, “Bu mesajdan haberim var ancak mesajı imzalayanlarla görüşmedim ve kesin olarak bu açıklamasının sebebini bilmiyorum. Onlar Aslan Thakuşinov’un sağlık durumu dolayısıyla ülkeyi yönetemeyeceğini ifade ediyorlar. Bu tamamen bir saçmalık. Aslan Thakuşinov şu anda çok kendisini çok iyi hissediyor, sağlık durumu gayet iyi. Ben bu mesajın yapılacak seçimlere bağlı olduğunu düşünüyorum. Belki de bu metni imzalayanların bazı hedefleri var. Nedense seçimlere kadar her şey yolundaydı fakat şimdi seçim kampanyası döneminde böyle bir açıklama yapmak gerekti” açıklamasında bulundu. (Ajans Kafkas)

Sayı : 2011 12

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img