Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Dikilitaş, Yinalıquey- Kayseri

Kayseri’ye ortalama 160, Pınarbaşı’na 60 km mesafededir. Köyün kuzey kısmı yamaca kurulmuş, diğer kısımları bu yamacın karşısındaki düzlüklere yerleşmiştir. Uzunyayla’nın şehir merkezine en uzak ve dışarı en az göç veren köylerinden biridir.
Dikilitaş köyü, 1864 Büyük Çerkes Sürgünü sonrası Kabardey-Baksan bölgesinden zorla gönderilen Tatlosteneyler tarafından 1800’lerin sonunda kurulmuştur.
Coğrafi koşullar sebebiyle, özellikle ulaşımın atla sağlandığı zamanlarda dışarıyla ilişkileri oldukça sınırlı kalmış bulunan Uzunyayla’nın bu güzel köyünde Çerkes kültürü ısrarla yaşatılmaktadır. Xabze ve dili yaşatma gayretinde olan Dikilitaşlılar Çerkes geleneklerini devam ettirmektedir.
Sert karasal iklimin hakim olduğu Dikilitaş’ta özellikle kışları çok soğuk ve karlı geçer. Yazları da gündüzleri sıcak, akşam ve geceleri serin ve hatta kimi zaman soğuktur. Bu sert karasallıkta elbette yükseltinin etkisi büyüktür.
Köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Tarım genellikle buğday, arpa, çavdar ve az biraz devlet desteği ile yulaf üretiminden ibarettir. Son birkaç yıldır özellikle büyükbaş hayvancılığa bir yönelim görülmektedir.
Köyün nüfusu her geçen gün düşmektedir. Kışın yarıya inen nüfus yaz aylarında az biraz canlanır. Ama bu canlanma okul, iş vb sebeplerle dışarıda bulunan gençler köye tamamen yerleşmediği ve yerleşmeyeceği için süreklilik arz edememektedir.
Köydeki Sülaleler:
Apşhe, Besleney, T’ixhuijh, Ghuibjoque, Mole, K’efo, Zanile, Kip, Mezan, H’ats’iq’u, Meşejh, Ştım, Wotey, Veqaş’e.

 

Sayı : 2011 12

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img