Dikilitaş, Yinalıquey- Kayseri

0
969
Kayseri’ye ortalama 160, Pınarbaşı’na 60 km mesafededir. Köyün kuzey kısmı yamaca kurulmuş, diğer kısımları bu yamacın karşısındaki düzlüklere yerleşmiştir. Uzunyayla’nın şehir merkezine en uzak ve dışarı en az göç veren köylerinden biridir.
Dikilitaş köyü, 1864 Büyük Çerkes Sürgünü sonrası Kabardey-Baksan bölgesinden zorla gönderilen Tatlosteneyler tarafından 1800’lerin sonunda kurulmuştur.
Coğrafi koşullar sebebiyle, özellikle ulaşımın atla sağlandığı zamanlarda dışarıyla ilişkileri oldukça sınırlı kalmış bulunan Uzunyayla’nın bu güzel köyünde Çerkes kültürü ısrarla yaşatılmaktadır. Xabze ve dili yaşatma gayretinde olan Dikilitaşlılar Çerkes geleneklerini devam ettirmektedir.
Sert karasal iklimin hakim olduğu Dikilitaş’ta özellikle kışları çok soğuk ve karlı geçer. Yazları da gündüzleri sıcak, akşam ve geceleri serin ve hatta kimi zaman soğuktur. Bu sert karasallıkta elbette yükseltinin etkisi büyüktür.
Köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Tarım genellikle buğday, arpa, çavdar ve az biraz devlet desteği ile yulaf üretiminden ibarettir. Son birkaç yıldır özellikle büyükbaş hayvancılığa bir yönelim görülmektedir.
Köyün nüfusu her geçen gün düşmektedir. Kışın yarıya inen nüfus yaz aylarında az biraz canlanır. Ama bu canlanma okul, iş vb sebeplerle dışarıda bulunan gençler köye tamamen yerleşmediği ve yerleşmeyeceği için süreklilik arz edememektedir.
Köydeki Sülaleler:
Apşhe, Besleney, T’ixhuijh, Ghuibjoque, Mole, K’efo, Zanile, Kip, Mezan, H’ats’iq’u, Meşejh, Ştım, Wotey, Veqaş’e.

 

Sayı : 2011 12