Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Putin kazandı Komünist oylar patladı

Rusya’da yapılan parlamentonun alt kanadı Duma seçimlerinde Başbakan Vladimir Putin ve Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev’nin desteklediği iktidardaki Birleşik Rusya Partisi (BRP) geçen seçime kıyasla ciddi oy kaybına karşın tek başına iktidar olabilecek.
Rusya Merkez Seçim Komitesi’ne göre BRP’nin 2 Aralık 2007’deki parlamento seçimlerinde yüzde 64,1 olan oy oranı yüzde 47,3’e düştü.
Komünist Parti’nin yüzde 11 civarındaki oy oranı yüzde 20,3’e yükseldi. Komünist Parti’yi aşırı milliyetçi Vladimir Jirinovski’nin liderliğini yaptığı Liberal Demokratik Parti (LPDR) yüzde 13,4 ve Adil Rusya Partisi yüzde 13,4 oy oranıyla takip etti.
Ülke barajı yüzde 7 olan Rusya’da yüzde 6-7 arasında oy alan parti 2, yüzde 5-6 arasında oy alan parti ise parlamentoda tek bir sandalye ile temsil edilme hakkı elde ediyor.

Putin memnun

Putin, seçimlerden sonra Medvedev birlikte BRP’nin merkezinde düzenlediği ortak basın toplantısında BRP’nin omuzuna yüklenen bütün zorluklara ve sorumluluğa karşın halkın yeniden birinci parti yaptığını  belirterek, ‘‘Bu ülkedeki gerçek durumu yansıtan optimal durum. Bu sonuca dayanarak ülkemizin istikrarlı bir şekilde gelişimini güvence altına alabiliriz’‘ dedi.
BRP’nin listesinin başında yer alan Medvedev de Putin ile ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, ‘‘Parti kavgaları batağına saplanmamış fonksiyonel bir parlamentoya ihtiyacımız var ve bunun için de güçlü bir Birleşik Rusya Partisine gereksinimimiz var. Ayrıca parlamentodaki partnerlerimizle dostça ilişkilere ihtiyacımız var’‘ diye konuştu.

Seçimlere hile bulaştı

Seçimde oy oranını ciddi oranda artıran Komünist Parti Başkanı Gennadiy Züganov ise, ‘‘Kamuoyunu dağıtma çabalarına karşın ülke Birleşik Rusya’yı desteklemeyi reddetti. Ülke, Devlet Başkanı Boris Yeltsin’in en fazla çöktüğü dönemde dahil hiçbir zaman bu kadar kirli bir seçim görmedi’‘ dedi.

Seçim sonuçlarına tepki gösteren ve hile yapıldığını ileri süren binlerce Komünist Partili, Moskova ve St. Petersburg’da ‘Devrim’ sloganlarıyla gösteri düzenledi. Komünist Parti oylarının artıp, Putin’in Birleşik Rusya Partisi’nin düştüğü seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla binlerce Komünist Partili sokaklara döküldü. Yürüyüş için izin alan göstericiler, dün yapılan seçime hile karıştırıldığı ve utanç verici olduğunu belirterek, “Putin’siz Rusya” sloganı attılar. Kremlin, Moskova ve St. Petersburg’daki gösterilerde de gözaltına alındığı bildirildi.

Yorumlar

Liberal muhalif liderlerden Vladimir Rijkov da yaptığı açıklamada, ‘‘Bu seçimlerin benzeri yok çünkü bunun sonucunda Medvedev, Putin ve iktidar partisine yönelik güven iflasının gölgesinde oldu. Gelecek yıl mart ayındaki devlet başkanlığı seçimi çok daha büyük bir siyasi krize dönüşecek. Ayrıca çok daha büyük bir oy protestosuna’‘ diyerek, Putin için sıkıntılı günlerin geleceğini işaret etti.
Siyasi analist Andrey Piontkovskiy de Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, bu seçimin iktidar açısından ‘‘sonun başlangıcı’‘ olduğunu savunarak, ‘‘Bu BRP ve ülke liderleri açısından prestij kaybını gösteriyor. Saygıdan ziyade nefret ediliyorlar. İnsanlar bıktı’‘ diye konuştu.

Sayı : 2011 12

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img