50 bin imza Meclis’te

0
980
Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, çocuk gelinlere izin vermeyen yasal düzenlemelerin yapılması talebiyle toplanan yaklaşık 50 bin imzayı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e teslim etti.
Dernek, çocuk gelinler soruna yerelden başlayarak çözüm aramak için çıktığı yolda, bu arayışa tüm toplumu ortak ederek kamuoyu oluşturmak ve farkındalık yaratmak üzere 54 ilde yürüttüğü “Çocuk Gelinler” projesi ve bu proje kapsamında başlattığı imza kampanyası ile çocuk yaşta evlilikleri ülke gündeminde ilk sıralara taşıdı.
Uçan Süpürge çocuk gelinler sorununun çözümü için siyasi iradenin farkındalığı ve kararlılığını “olmazsa olmaz” kabul ediyor ve bu küresel soruna toplumsal işbirliği önerirken yönünü bir kez daha Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne çeviriyor.
Türkiye’nin bütün illerinden ve başka ülkelerden de duyarlı yurttaşların imzalarıyla büyüyen kampanya, evlilikle ilgili mevzuatın çocuklar lehine gözden geçirilmesini talep ediyor.
Bu kampanyaya destek olması için kamuoyuna yapılan çağrıda şu ifadelere yer veriliyor:
“Biz Uçan Süpürge ve bize Çocuk Gelinler temalı çalışmalarımızda destek veren tüm kişi ve kuruluşlar olarak;
* Medeni Yasa’da “17 yaşını doldurmuş bireyler” için mümkün olan evlilik izninin, yasa maddesinde değişiklik yapılarak “18 yaşını doldurmuş bireyler” için mümkün kılınmasını,
* En az bir yıl yukarı taşınacak yasal evlilik yaşının altındaki kadın ve erkek bireyler için, ‘ebeveyn onayı ve mahkeme kararıyla evlenme’ izninin kaldırılmasını,
* Yasal evlilik yaşından önce çocuklarını -rızaları olsa bile- evlendiren ebeveynin, para cezası ve hapis cezası dahil cezai yükümlülüğünün artırılmasını istiyoruz.
Türkiye parlamentosuna ve kamuoyuna sesleniyoruz: Çocukların evlendirilmesi suçtur. Bu suça ortak olmayalım! Çocuklarımızı erken evliliklere kurban etmeyelim!..”

Sayı : 2012 03