Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

“ABD tehdit ediyor”

Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba, Gürcistan ile barış anlaşması imzalanıncaya kadar, ticari ilişkilerin söz konusu olamayacağını açıkladı. Bakan Çirikba “Abhazya ve Gürcistan arasında, sınırda resmi olmayan bir ticaret var. Bu ticaret, küçük seviyeli kaçakçılık, sebze meyve alım satımı şeklinde. Barış anlaşması imzalanıncaya kadar resmi ticari ilişkiler kurulamayacak.” dedi.
“Gürcistan, Abhazya’ya ulaşım ambargosu uygulayarak kendisini çıkmaza sokuyor” diyen Çirikba, Gürcistan’da ancak yapıcı siyasetçilerin ortaya çıkması ile değişimin olabileceğini belirterek, şunları söyledi: “Gürcistan’da Abhazya ile ilgili tartışmalar, tanıma aşamasına gelene kadar devam edecek. Birbirimizi tanımamız ve görüşmemiz elbette daha iyi. Ancak yönetimde güvenilecek kişiler yokken bu olmayacak.”
Çirikba açıklamasında, Gürcistan’ın mülteci sorununu politize ettiğini de belirterek “Gürcistan bu meseleyi sadece insani bir sorun olarak algıladığını söylüyor ama gerçek bu değil. Konu güvenlik meselesini de içeriyor. Mültecilerin Gal bölgesine aşama aşama dönmesiyle ilgili anlaşma imzalandı. Biz tek taraflı olarak mültecileri döndürüyoruz, ancak Gürcistan bunu tanımıyor.” dedi.
Abhazya’da yaklaşık 70 bin Gürcünün yaşadığı bilgisini veren Çirikba, Parlamento’da Megrellerin varlığına, üniversitelerdeki Gürcü öğrencilere ayrılan kontenjanlara dikkat çekerek, onların entegrasyonunun başarılı şekilde yürütüldüğünü söyledi.
Cenevre görüşmeleri ile ilgili olarak ise, “Cenevre sürecinin siyasi bir çıkmazda olduğunu savunan uzmanlara katılıyorum. Taraflar birbirine yaklaşamıyor, orta yol bulunamıyor. Yine de sabırla müzakerelere devam etmeye hazırız.” diyerek, ABD ile ilişkilere değindi.
Abhazya’yı tanımayı düşünen ülkelere ABD dışişleri bakanlığı düzeyinde şantaj ve tehditler yapıldığını vurgulayan Çirikba, Moskova’da eğitim gören Abhazyalı öğrencilerle de bir araya geldi.
Moskova ziyareti hakkında öğrencilere bilgi veren Çirikba, öğrencilerin hangi yabancı dilleri bildiğini öğrenmek istedi ve diplomatik ilişkiler açısında yabancı dillerin önemine değindi. Moskova Devlet Üniversitesinde 18, Diplomasi Akademisinde ise 10 Abhazyalı öğrenci eğitim görüyor.

Sayı : 2012 05

Yayınlanma Tarihi: 2012-05-01 00:00:00

Yazarın Diğer Yazıları

Акәашаратә проект

Акәашаратә проект Eytsikәashow раԥхьатәи аконцерт мҩаԥысит аҳәынҭқарратә филармониаҟны лаҵарамза 2 рзы. Аиндаҭлараҟны актәи аҭыԥ иазықәԥоит 14 гәыԥ, аҳамҭа хада 450 000 мааҭ ыҟоуп. Акомандақәа азыҟарҵоит...

Аҧсны азыҟазаашьа

Кафкас Хеидкылақәа Рфедерациа (КАФФЕД), Мшаҧымза, Аҧсны азыҟазаашьа темас иаҭаны, интернет хархәарала алацәажәара еиҿнакааит. ҚАФФЕД ахада Унал Улучаи, ахада ихаҭыҧуаҩы Муҳаррем Саран, Маӡаныҟәгаҩы Омер Аҭалар,...

Ҭырқәтәылатәи Аҧсуаа ирызку арапорт

Кафкас Хеидкылақәа Рфедерациа (ҚАФФЕД) Аҧсны Аусазуыра Агрупа алахәҩы Елчин Башьол, Ҭырқәтәылатәи Аҧсуаа ирызкны лҭҵаара инамаданы илҩыз арапорт, Жәларыбжьаратәи Ажәлархәыҷқәа Рзиндырра Група (Minority Rights...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img