Suikasta bakanın adı karıştı

0
474

Abhazya başsavcılığının verdiği bilgilere göre, Ankvab suikastının şüphelileri arasında bulunan eski İçişleri Bakanı Almasbey Kçaç intihar etti. Son soruşturma bilgilerine göre, gözaltına alınan Alkhas Hutaba, Ramzi Haşig ve kimlikleri açıklanmayan iki kişi, Almasbey Kçaç’ın talimatı ile hareket ettikleri yönünde ifade verdiler.

Abhazya başsavcılığının verdiği bilgilere göre, Ankvab suikastının şüphelileri arasında bulunan eski İçişleri Bakanı Almasbey Kçaç intihar etti. Son soruşturma bilgilerine göre, gözaltına alınan Alkhas Hutaba, Ramzi Haşig ve kimlikleri açıklanmayan iki kişi, Almasbey Kçaç’ın talimatı ile hareket ettikleri yönünde ifade verdiler. Ancak soruşturmada tek intihar edenin Kçaç olmadığı öğrenildi. Yine şüpheli sıfatıyla yakalanan Timur Hutaba da gözaltında bulunduğu hücresinde asılı olarak bulunurken, soruşturma kapsamında aranan Murtaz Sakaniya’nın da bıçakla boynunu keserek intihar etmeye çalıştığı bildirildi.  
Abhazya Başsavcılığı Ankvab suikastı ile ilgili son soruşturma bilgilerini kamuoyu ile paylaştı.
Abhazya Başsavcılığı, 22 Şubat’ta Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab’a düzenlenen suikast davasıyla ilgili gözaltına alınan Alkhas Hutaba, Ramzi Haşig ve isimleri açıklanmayan iki kişinin suikastı gerçekleştirmek için silah eğitimi aldıklarını açıkladı.
Başsavcılık tarafından dün verilen bilgilere göre, Ankvab suikastı ile ilgili soruşturmada yeni detaylara ulaşıldı, çeşitli silah ve mermiler bulundu.
Son soruşturma bilgilerine göre, Alkhas Hutaba, Ramzi Haşig ve kimlikleri açıklanmayan iki kişi, Almasbey Kçaç’ın talimatı ile Temmuz-Ağustos 2011’de Ritsinski boğazı ve Pitsunda’da İnkit gölü yakınlarında atış tatbikatı yaptılar. Zanlılar Kalaşnikof marka makineli tüfek ve Dragunov keskin nişancı tüfeğiyle talim yaptılar. Burada bulunan kullanılmamış mermilerin yanı sıra, Pitsunda’da ‘Kudrı’ tatil evi bölgesinde Dragunov keskin nişancı tüfeğinin bulunduğu bildirildi. Bu silah, 17 Ağustos 2011’de Gagra bölgesi Alahadzıh köyü seçmenleri ile görüşmesi sırasında Ankvab’ı öldürmek için saklanıyordu.
Aynı yerde Kalaşnikov marka tüfek ve mermilerinin de bulunduğunu kaydeden Başsavcılık, tüm bu ve mermilerin Mart 2012’de Almasbey Kçaç’ın talimatı ile gömüldüğünü açıklıyor.
Zanlıların avukatları son soruşturma bilgileriyle ilgili henüz bir açıklamada bulunmadı. Abhazya Başsavcılığında daha önce yapılan açıklamalara göre, zanlılar Anzor Butba, Ramzai Haşig ve Alkhas Hutaba, aranmakta olan Ruşbey Bartsis ile birlikte, Kasım 2011 ve 10 Şubat 2012’de Ankvab’a suikast girişiminde bulunduklarını itiraf etmişlerdi.
Ankvab’a yönelik altıncı suikast girişimi 22 Şubat’ta Gudauta bölgesi Drujba köyü yakınlarında meydana gelmiş ve devlet başkanının iki yakın koruması hayatını kaybetmişti. 12 Nisan’da Alkhas ve Timur Hutaba, Ramzi Haşig ve Anzor Butba adlı zanlılar gözaltına alındı. Ruşbey Bartsis hakkında arama emri çıkarıldı.
Şüpheli intiharlar
Abhazya Lideri Ankvab’a düzenlenen suikastin şüphelilerinin tek tek intihar etmesi ise soru işaretleri yarattı. Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab’a 22 Şubat 2012’de düzenlenen suikast girişimi şüphelisi eski İçişleri Bakanı Almasbey Kçaç intihar etti.
Gözaltına almak için Kçaç’ın evine giden emniyet görevlilerinin, Kçaç’ı elinde tabanca ile yatak odasında intihar etmiş olarak buldu. Cesedi üzerinde yapılan ilk inceleme sonucunda Kçaç’ın sol kulağının üstünde kurşun deliğinin tespit edildiği ifade edildi.
Yine şüpheli sıfatıyla yakalanan 1971 doğumlu Timur Hutaba da gözaltında bulunduğu hücresinde asılı olarak bulundu. Yapılan inceleme sonucunda vücudunda herhangi bir darbe izine rastlanmayan Hutaba’nın, kendi elbiseleriyle intihar ettiği açıklandı.
Suikast soruşturması kapsamında aranan 1976 doğumlu Murtaz Sakaniya’nın da bıçakla boynunu keserek intihar etmeye çalıştığı bildirildi. Hastanede tedavi altına alınan Sakaniya’nın, tedavi sonrası güvenlik güçleri tarafından sorgulanması bekleniyor. İntiharlara ilişkin soruşturmanın ise sürdüğü bildirildi.
 
 
 
 
 

Sayı : 2012 05

Yayınlanma Tarihi: 2012-05-01 00:00:00