Türk gemiciler Gürcistan’da gözaltında

0
383

Ayşe Akansu ve Işık-3 adlı iki Türk ticari gemisinin Gürcistan’da el konulması Rus medyasında da yankılandı. Rusya’nın Sesi, gemilerin iki haftadan beri Gürcistan’ın Poti limanında tutulduğuna dikkat çekerken “Türk denizciler, bir fırtınadan kaçmaya çalıştıkları için gözaltına alındılar.” dedi.
Rusya’nın Sesi, iki Türk geminin mürettebatın Abhazya’nın sularına yasa dışı biçimde girmekle suçlandığını belirtirken Abhazya’nın 2008 yılında bağımsızlığını ilan etmesine rağmen Gürcistan’ın Abhazya’yı hala topraklarının bir parçası olarak gördüğünü kaydetti.
Gemilerin Abhazya’nın sularına iddia edilen yasa dışı girişlerinin Ocak ayında gerçekleşmiş olmasına karşın 26 Nisan’da el konulduğuna dikkat çeken Rusya’nın Sesi, Ayşe Akansu gemisinin sahibi Ümit Akman’ın açıklamalarını da yansıttı.
Ümit Akman, “Gürcü tarafının bu ihtilafta tamamen yanıldığına inanıyoruz. Abhazya’nın sularına girmek için tüm gemilerin özel bir izin almaları gerektiğinde ısrar ediyor. Bizler ancak hayatlarımızı kurtarmak için girdik. 7-8 metre yükselikteki dalgalar yaratan bir fırtınaya yakalandık ve sadece ondan kaçmaya çalışıyorduk.” diye konuştu.
Rusya’nın Sesi, haberine şu uyarı ile son verdi:
“Bu ihtilafın nasıl çözümleneceğini söylemek zor. Ancak, çözümü geciktirmek tarafların hiç birinin yararına değil. Çözüm olmasa, Türkiye, Gürcü kargo denizcilik şirketlerine ciddi zararlara verebilecek misilleme önlemlerini alabilir.”(anka)
 
 

Sayı : 2012 05

Yayınlanma Tarihi: 2012-05-01 00:00:00