Abhazya’da ‘Radikal İslam’ tutmaz

0
494

Uzmanlar Abhazya Müslümanları arasında “radikal” görüşlerin yayılmasını ihtimalini zayıf görüyor.
 Konuyla ilgili yorumda bulunan Çegemskaya Pravda yazı işleri müdürü İnal Haşig ve Moskovskiye Novosti’den İvan Sukhov Abhazya Müslümanları arasında “radikal” görüşlerin yayılmasına ihtimal vermiyor.
4-5 Mayıs’ta Rusya FSB idaresi, Abhazya Güvenlik Konseyinin katkılarıyla Kafkasya Emirliği ile bağlantılı Abhazya Cemaati’ne yönelik bir özel operasyonu düzenledi. 2014’de Kış Olimpiyatlarının düzenleneceği Soçi’de terör eylemi hazırları yaptıkları şüphesiyle üç kişi gözaltına alındı. 22 Mayıs’ta da Gudauta bölgesinde silah ve patlayıcı bulundu. Ancak bu operasyonların Soçi Olimpiyatlarına muhalif toplumsal hareketleri terörle ilişkilendirme amacı taşıdığına yönelik kuşkular söz konusu.
Moskovskiye Novosti’den İvan Sukhov “Abhazya’da radikal İslamcı düşüncenin yaygınlaşması hakkındaki tahminler abartılıyor, Abhazların dini bağları Çeçenya ve Dağıstan hatta Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkes’e göre çok daha zayıf” değerlendirmesinde bulunuyor.
Sukhov, 2001’de Çeçen saha komutanı Ruslan Gelayev Abhazya üzerinden Soçi’ye geçmek istediğinde, Abhazya toplumunun 1993 savaşında kendilerine yardım eden Çeçen kardeşlerine yardım etme veya Rus askerlerine yardım etme seçeneklerinden ikincisini tercih ettiğini söyledi. Sukhov’un ifadesine göre, şu anda Sohum’daki cami cemaatinin çoğunluğunu Orta Asya’dan gelen işçiler oluşturuyor ve radikal İslam taraftarı birkaç kişinin varlığı bu akımın güçlenmesine zemin oluşturabilmekten uzak.
Çegemskaya Pravda yazı işleri müdürü İnal Haşig ise Abhazya Cemaati’nin en fazla 20 kişiden oluştuğunu, Rusya istihbaratına verilen ve kendisinin de gördüğü listede yaklaşık bu sayıda isim olduğunu kaydetti. (Ajanskafkas)
 
 
 
 

Sayı : 2012 06

Yayınlanma Tarihi: 2012-06-01 00:00:00