Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Gürcüler Milliyet’i protesto etti

Milliyet gazetesinin 21 Mayıs 2012 tarihinde manşetten verdiği, Gürcistan’daki Batum şehrine yönelik olarak "Günahlar Şehrine Giriş 1 TL" yazısı Türkiye’deki Gürcüleri derinden yaraladı. Gürcü platformlarından Milliyet gazetesi’ne tepki yağarken, bir de basın açıklaması yapılarak “Milliyet gazetesini okumayın” çağrısı yapıldı.  Ayrıca Laz aydını Ali İhsan Aksamaz Basın Konseyine başvurarak, haberi yapan gazeteci ve Milliyet gazetesinin Konseyce kınanmasını istedi.
Türkiyeli Gürcüler Platformu bileşenlerince, haberin yazarı Miraç Zeynep Özkartal’a ve genel yayın yönetmenine protesto mailleri gönderdi ve Taksim Galatasaray meydanındaki basın açıklamasında tepkilerini dile getirdi.  Basın açıklamasına Tanura Laz Kültür Dergisi genel yayın yönetmeni İsmail Bucaklishi  ve Laz aydını-yazar Ali İhsan Aksamaz’ın dışında Çerkes aydınları da katılarak destek sundu.  
 Türkiyeli Gürcüler Platformu adına basın açıklaması yapan Fazlı Kaya’nın okuduğu metinde özetle şu görüşler dile getirildi: 
“Milliyet Gazetesi’nin 21 Mayıs 2012 tarihli nüshasında ‘Özgürlük bahçesi mi? Günahlar şehri mi?’ başlığıyla manşetten vermiş olduğu,Anavatanımız-Atavatanımız Gürcistan’daki Batum şehrine yönelik Miraç Zeynep Özkartal’ın yapmış  olduğu haber yazısı,başta Türkiye’deki Gürcüleri olmak üzere,Lazları ve Karadeniz halklarını derinden yaralamıştır.
Haber, daha başlığıyla Batum kentini, baştan ahlaksızlıkların ve gayri meşru işlerin merkezi gibi göstermekte ve okuyucuda önyargı oluşturmaktadır.
Batum’a giden Laz, Gürcü, Hemşinli ve diğer Doğu Karadenizli vatandaşlarımız her an her türlü melaneti ve ahlaksızlığı yapmaya hazır insanlar olarak gösterilmektedir.
Bu haber ile bir ülkeyi,kenti ve halkı hedef alan bu yaklaşımın nasılda ırkçı-faşist olduğu, halklar ve ülkeler arasında kin ve nefret tohumları ekmeye çalıştığı görülmektedir.
Sokaklarında Gürcücenin, Lazcanın,Rusçanın,Türkçenin, İngilizcenin özgürce konuşulduğu bir kenttir. Cami, sinagog ve kiliselerin kentidir.Batum, yüzlerce yıldan beri bir liman,ticaret ve kültür kentidir; bir çekim merkezidir. Kafkasya’nın Paris’idir. 
Milliyet Gazetesi,atalarımızın yaşamış olduğu bu kenti anlatan bu haberle tarihi-kültürel değerlerimizi ayaklar altına alarak "pislik" bulaştırmak istemiştir. Milliyet gazetesi Emperyalist-kapitalist sistemin kokuşmuşluğunun bir göstergesi olarak halkları  ve kültürlerini "çamur at izi kalsın" mantığı ile kirletmeye çalışmaktadır. Bilinmesi gereken şudur ki: İstanbul ne kadar "kirliyse",Batum’un da o kadar "kirli" olmadığını düşünüyoruz.. Milliyet Gazetesi’nin bu haberi, yalnızca Gürcülere, Lazlara hakaret etmekle kalmıyor; onların tarihine, kültürlerine ve atalarına da kara çalmaya çalışıyor. Kültürel, turistik ve ticari amaçla bu kente giden Karadeniz haklarını da aşağılamış oluyor
 

Sayı : 2012 06

Yayınlanma Tarihi: 2012-06-01 00:00:00

Yazarın Diğer Yazıları

Акәашаратә проект

Акәашаратә проект Eytsikәashow раԥхьатәи аконцерт мҩаԥысит аҳәынҭқарратә филармониаҟны лаҵарамза 2 рзы. Аиндаҭлараҟны актәи аҭыԥ иазықәԥоит 14 гәыԥ, аҳамҭа хада 450 000 мааҭ ыҟоуп. Акомандақәа азыҟарҵоит...

Аҧсны азыҟазаашьа

Кафкас Хеидкылақәа Рфедерациа (КАФФЕД), Мшаҧымза, Аҧсны азыҟазаашьа темас иаҭаны, интернет хархәарала алацәажәара еиҿнакааит. ҚАФФЕД ахада Унал Улучаи, ахада ихаҭыҧуаҩы Муҳаррем Саран, Маӡаныҟәгаҩы Омер Аҭалар,...

Ҭырқәтәылатәи Аҧсуаа ирызку арапорт

Кафкас Хеидкылақәа Рфедерациа (ҚАФФЕД) Аҧсны Аусазуыра Агрупа алахәҩы Елчин Башьол, Ҭырқәтәылатәи Аҧсуаа ирызкны лҭҵаара инамаданы илҩыз арапорт, Жәларыбжьаратәи Ажәлархәыҷқәа Рзиндырра Група (Minority Rights...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img