Şikayet edersen cenaze yok

0
505

Dağıstan’da özel operasyonda öldürülenlerin cenazeleri ailelerine, güvenlik güçlerinden şikayetçi olmayacaklarını beyan eden belge imzalatıldıktan sonra teslim edildi.
Yujno-Suhokumsk sakini Haydarbek Magomedgaciyev, Dağıstan soruşturma komitesi çalışanlarının, 8 Haziran’da özel operasyonda öldürülen oğlu Abdulaziz Magomedgaciyev’in cesedinin  morgdan alınmasına, güvenlik birimlerinden şikayetçi olmayacağını beyan eden yazılı bir belge imzalattıktan sonra izin verdiğini açıkladı.
Magomedgaciyev, aynı durumun operasyonda öldürülen diğer üç kişinin yakınlarının da yaşadığını kaydetti.
8 Haziran’da Yujno-Suhokumsk’da ‘terörle mücadele’ operasyonu yapıldı. Operasyonda altı kişi öldürüldü. Ulusal Terörle Mücadele Komitesi bilgilerine göre, öldürülenler Kizlar direnişçi grubu lideri Rustam Gasanov, eşi Cemile Makagaciyeva, Rostov bölgesi Zimovnikovski bölge sakini Magomed Abdumuslimov, Tümen bölgesi sakini Abdulaziz Magomedgaciyev, Yujno-Suhokumsk sakini Nurmagomed Magomedov ve Yujno-Suhokumsk sakini Haybulla Labazasnov olarak teşhis edildi.
Haydarbek Magomedgaciyev “Bir hafta boyunca cenazeleri almaya çalıştık, ancak bizi oyalayıp durdular. Sonunda dün yazılı belge karşılığında cesetleri verdiler. Aynı belge Magomed Abdulmuslimov, Nurmagomed Magomedov ve Haybulla Labazanov’un yakınlarından da istendi. Onlar da bunu kabul etti ve cesetleri hemen defnetti” dedi.
Soruşturma Komitesi nöbetçi birimi ise, bu haberle ilgili bir bilgileri olmadığı açıklamasında bulundu.
Haydarbek Magomedgaciyev, 12 Haziran’da, 24 yaşındaki oğlunun silahlı örgütle ilgisi olmadığını, kısa bir süre önce evlendiğini ve inşaat işlerinde çalıştığını açıklamıştı. “Abdulaziz’in direnişçilerle bağlantısı yoktu, hiçbir zaman eline silah almadı. Elimizde onun olaylara karışmadığına dair içişlerinden alınmış rapor var”.
Haydarbek Magomedgaciyev “8 Haziran’da Abdulaziz tanıdıkları ile arkadaşı Haybulla Labazanov’un evinde misafirdi. Daha sonra yaşananları Labazanov’un komşularından öğrendim. Birden ev zırhlı araçlarla çevrildi. Silovikler hiçbir uyarı yapmadan oğlumun ve silahsız arkadaşlarının bulunduğu eve ateş açtı. Abdulaziz pencereden atlamayı başardı, ancak ayağından vurdular, ardından da gelen zırhlıdan ateş açtılar” dedi. (Ajanskafkas)
 
 

Sayı : 2012 06

Yayınlanma Tarihi: 2012-06-01 00:00:00