Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Çeçenistan-İnguşetya sınır krizi

Çeçenistan Başkanı Ramzan Kadirov, İnguşetya sınırları içindeki iki bölgenin Çeçenistan’a ait olduğunu iddia etti.

Rusya’ya bağlı Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden Çeçenistan-İnguşetya arasında başlayan sınır sorunu tartışması, yeni bir boyut kazandı.
Çeçenistan Başkanı Kadirov, İnguşetya’nın Sunjen bölgesi ile Malgobek bölgesinin bir kısmının Çeçenistan’a ait olduğuna dair elinde kanıtlar olduğunu belirterek, bu bölgelerin Çeçenistan’a iadesini isteyebileceklerini söyledi.

Kadirov, “Bu bölgelerin Çeçenistan’a ait olduğunu kanıtlayan arşiv belgelerine sahibiz. İnguşetya’da bu tür belgeler yok, hiçbir zaman da olmadı” ifadelerini kullanırken, soruna Rusya federal kanunları çerçevesinde çözüm arayacaklarını belirtti.

Kadirov, geçen hafta da yazılı bir açıklama yaparak, İnguşetya’nın Çeçenistan sınırındaki ihlallerine şimdiye kadar sessiz kaldıklarını ancak bu durumun giderek Çeçen halkı aleyhine bir hal aldığını belirtmiş, “Eğer Çeçenistan ve İnguşetya iki ayrı cumhuriyet ise sınırlar net olarak belirlenmeli. Ekonomik faaliyetler, vergi gelirleri ve güvenlik güçleri için bu sorunun çözüme kavuşması çok önemli” değerlendirmesinde bulunmuştu.

İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov ise iki cumhuriyet arasında sınırların değiştirilmesi yönünde atılacak adımların, bölgede yeni çatışmalara yol açabileceğini açıkladı.

İnguşetya, 1991’de Rusya’dan bağımsızlığını ilan eden Çeçen lider Cahar Dudayev tarafından belirlenen sınırlara dikkati çekerken, bir ihlal olmadığını savunuyor.
Uzmanlar, Rusya’ya karşı tüm Kuzey Kafkasya’da bağımsız ve birleşik İslam devleti kurmak için mücadele eden “Kafkasya Emirliği”nin en fazla silahlı eylem içinde bulunduğu cumhuriyetler arasında yer alan Çeçenistan ve İnguşetya liderleri arasındaki bu tartışmaların, bölge halkını rahatsız ettiği belirtiyor.

Tüm bu gelişmeler karşısında Rus yetkililerin iki lider arasındaki tartışmaya müdahale etmemesi ise Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kadirov’dan yana tavır takındığı şeklinde yorumlanıyor.

 

Yazarın Diğer Yazıları

Аҧсшәа ацлит

Google аиҭагара программа Translate, 110 бызшәа ааигәа иацлит. Убри ала Google Translate, аиҭагараҿы иқәнарҿиаз бызшәа, хыҧхьаӡарала 243 рҿынӡа инаӡит. Иацлаз бызшәақәа ирылахәуп; Аҧсшәа, Чечен,...

Уҭқу Қаҧ ихьтәы медал

Рашәарамза 13-16 амшқәа рааны, Тиран ақалақь еиҿкааз, Европа Акомандақәа Теквандо Шьампионат аҿы, Дузџье’тәи аспортмен Уҭқу Қаҧ ахьтәы медал ианашьахит. Ҳақан Шьенгьонул азыҟаҵаҩыс идгылаз Уҭқу...

Абазашҭа, нас Черқес Хекә раҭаара

Жьинеҧс Аредколлегиа алахәлацәа, Лиҧҳа Гьул Иылмаз, Хежбевыҟәе Ердоҕан Иылмаз, Карачаи Черқес Ҳәынҭқарра аҳҭнықалақь Черқес иҟо газетқәа Абазашҭа’и, Черқес Хекә’и иаҭааит. Абазашҭа Аредақтор Хада Ҟәыл Фардауыс...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img