Cenevre ‘krizi’ aşılamıyor

0
370

Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba, Cenevre görüşmelerinin formatının değiştirilmesini istiyor.

10-11 Ekim’de gerçekleştirilecek Cenevre görüşmelerinin 21. turu öncesinde BM ve AB eş başkanları ile görüşen Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba, Cenevre’de Abhazya’nın tavrının ‘çok sert’ olacağını, karar alma konusunda Abhazya’nın sınırlandırılmaması için bu görüşmelerin formatının değiştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Cenevre görüşmeleri eş başkanları ile 17 Eylül’de gerçekleştirilen görüşmede Çirikba “Görüşmelerin formatından memnun değiliz. Bu formatın değişmesi gerekiyor çünkü kararlarımızı sınırlandırıyor. Böylesi etkisiz bir formatta hiçbir şey çözemeyiz” dedi.

Çirikba, Gal bölgesinde olayların engellenmesi için yapılan beşli görüşmelere katılım konusunda Abhazya’nın tavrının değişmediğini ifade etti ve “Bu görüşmelere, taleplerimiz kabul edildiği takdirde katılacağız. Ama maalesef General Tışkeviç’in görev süresi uzatıldı ve bu da yakın bir zamanda olaylara tepki ve engelleme mekanizması çerçevesinde hiçbir görüşme olmayacağı anlamına geliyor” dedi.

Gal’de yapılan ve Abhazya, Gürcistan, Rusya, BM ve AB’nin katıldığı beşli görüşmeler, Abhazya’nın AB gözlemci misyon başkanı Ancey Tışkeviç’i istenmeyen adam ilan etmesi nedeniyle 24 Nisan’dan beri yapılmıyor.

Cenevre görüşmelerinin kriz sürecinde olduğunu ancak tüm sorunları yapıcı bir alanda görüşmeye hazır olduklarını ifade eden Çirikba, müzakere taraflarının da uzlaşmadan yana güçlü bir irade sergilemelerini umuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz