Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Düzce Üniversitesi’nde “Kafkas Dilleri”

Çerkeslerin yoğun yaşadığı Düzce’de, üniversitede açılması talep edilen “Kafkas Dilleri ve Edebiyatı Bölümü’ne YÖK’ten onay çıktı.  Düzce Kuzey Kafkas Kültür Derneği Başkan Murat Caymaz, “Bu süreçten sonraki çalışmalarımız Düzce Üniversitesi yetkilileri ile işbirliği içerisinde yürüyecektir. Açılan bölümde müfredatı hazırlayabilecek niteliklere sahip olan öğretim üyelerinin ve gerekli materyallerin temini gibi konularda yurt dışındaki ilgili makamlarla yazılı ve sözlü temaslarımız sürmektedir” dedi.

Düzce’de yoğun bir nüfusa sahip Kafkasyalıların üniversitede açılmasını talep ettikleri “Kafkas Dilleri ve Edebiyatı Bölümü”ne YÖK’ten onay çıktı. Düzce Kuzey Kafkas Kültür Derneği yönetimi, bölümün açılması dolayısıyla üniversiteye bir teşekkür ziyareti gerçekleştirdi.

Düzce Kuzey Kafkas Kültür Derneği, Başkan Murat Caymaz, Uğur Nemlioğlu, Tennur Coşkun ve Yusuf Jan’dan oluşan bir heyet ile Düzce Üniversitesi’ni ziyaret etti. Ziyarette Düzce Üniversitesi adına Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nigar Çakar ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Genç konukları ağırladı.

Düzce Kuzey Kafkas Kültür Derneği Başkan Murat Caymaz, Düzce Üniversitesi’nde açılmasını talep ettikleri Kafkas Dilleri ve Edebiyatı bölümü ile ilgili gelinen son durum hakkında bilgiler verdi. Caymaz, “Düzce Kuzey Kafkas Kültür Derneği olarak Düzce Üniversitesi’ne yapmış olduğumuz müracaat sonucu, lisans düzeyi olarak açılmasını talep ettiğimiz Kafkas Dilleri ve Edebiyatı bölümü hakkında ilgili komisyonlar incelemelerini yaparak konuyu Üniversite Senatosuna aktarmışlardır. Düzce Üniversitesi Senato toplantısında Kafkas Dilleri ve Edebiyatı bölümü açılması oy birliği ile uygun görülmüş ve yüksek öğretim Kurumuna onaya gönderilmiştir. YÖK’ün Düzce Üniversitesi’ne göndermiş olduğu 5 Temmuz 2012 tarihli yürütme kurulu kararına istinaden Kafkas Dilleri ve Edebiyatı Bölümü resmi olarak açılmıştır. Bu süreçten sonraki çalışmalarımız Düzce Üniversitesi yetkilileri ile işbirliği içerisinde yürütülmeye devam etmektedir. Açılan bölümde müfredatı hazırlayabilecek niteliklere sahip olan öğretim üyelerinin ve gerekli materyallerin temini gibi konularda yurt dışındaki ilgili makamlarla yazılı ve sözlü temaslarımız sürmektedir.” dedi.

Ekonomiye katkı sağlayacak

Düzce ve çevre illerde Kafkas halklarının yoğun nüfusa sahip olması nedeniyle Kafkas Dilleri ve Edebiyatı bölümü açılmasını talep ettiklerini belirten Caymaz, “Ayrıca Rusya Federasyonu’nun son yıllarda Kafkasya bölgesine yönelik gerçekleştirdiği ve devam ettirdiği büyük projeler bölgeyi dış yatırımcıların odağı haline getirmiş ve büyük iş potansiyellerinin meydana çıkmasını sağlamıştır. Bu bağlamda konuyu değerlendirdiğimizde açılan bölümden mezun olacak öğrencilerin Kafkasya bölgesinde kuracakları ilişkiler Türkiye Cumhuriyeti ekonomisine katkı sağlayacağı düşüncesindeyiz.” şeklinde konuştu.

Murat Caymaz, Düzce Üniversitesi’nde açılan Kafkas Dilleri ve Edebiyatı bölümünün ilk müracaat sürecinden itibaren konuyla ilgili gösterdikleri ilgiden ve bölümün açılmasına yönelik gerçekleştirdikleri özverili çalışmalardan dolayı başta Rektör Funda Sivrikaya Şerifoğlu olmak üzere, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı İlhan Genç, Düzce Üniversitesi senato üyeleri ve tüm öğretim üyelerine teşekkür etti.

Rektör Şerifoğlu da Düzce Kuzey Kafkas Kültür Derneği yönetimine ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti. (oncurtv.com)

Yazarın Diğer Yazıları

RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti

“Kâinatın tüm seslerini, renklerini ve titreşimlerini” yasakladınız. Biliniz ki yasağınız ancak kâğıt üzerindedir. Özgürlükleri yaşamın her alanında kısıtlamaya devam ediyorsunuz, basın özgürlüğünü de. Kontrol altında...

Çeçenya ve Putin

İspanyol gazeteci ve insan hakları aktivisti Marta Ter Ferrer’in “Kadirov’un Çeçenya’sı: Kafkasya’daki Putin Rejimi” adlı kitabı yayımlandı. Ferrer’in 8 yıl boyunca Çeçenya’daki insan hakları ihlalleriyle...

3 roman tek kitapta toplandı

Kutarba Hayri Ersoy'un "Sürdüler, Sürgün Oldum", "Sürgün Sessiz Ölür" ve "Çöl Sıcağında Bile Üşürsün Sürgünsen" adlı romanları tek kitap haline getirilerek, Oktay Chkouta çevirisiyle...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img