‘Medeniyetlerin temeli Kafkaslardır’

0
484

Yalova Kuzey Kafkas Derneği tarafından düzenlenen 9. Kafkas Halk Dansları ve Müzik Festivali kapsamında “İmam Şamil, Kafkasya ve Türkiye” konferansı gerçekleştirildi.

Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını Yalova Kuzey Kafkas Derneği Başkanı Mehmet Aydemir yaptı. Aydemir, “Kafkasya ve tüm dünya barışı için düzenlediğimiz 9. Kafkas Halk Dansları ve Müzik Festivali kapsamında böyle bir etkinlik düzenledik. Bu bir ilk konferansımız. Bir sonraki konferanslarda daha geniş kapsamlı, daha farklı konulardan paneller düzenleyeceğiz” dedi.

Gökhan Menteş’in moderatörlüğünü yaptığı konferansın birinci bölümü ‘İmam Şamil’ başlığı altında gerçekleşti. Şapi Kaziyev, “İmam Şamil Neden Önemli?”, Omar Gadjiyev ise “Uluslararası Şamil Vakfı Faaliyetleri” konusunda sunumlarını gerçekleştirdi.

Konferansın ikinci kısmında ise Şerif Birinç, “İnsanlık medeniyetinin beşiği Kuzey Kafkasya” başlığı altında bir konuşma yaptı. Birinç, en eski yerleşimin Kafkasya’da olduğuna değindi. Kafkas ırkının milattan önce 10 bin yıl bölgede yaşadığını dile getiren Birinç, “Kafkaslar gerek Kafkasya’da, gerekse diasporada çeşitli devletler kurmuşlardır. Genel olarak diasporada Çerkezler olarak adlandırılan gruplar Memlüklerin, Endülüslerin, Hititlerin, temel taşını oluşturmuşlardır. Mısır ve Atlantis medeniyetlerin temeli Kafkaslar tarafından oluşturulmuştur. Tarihçi Eflatun’un Atlantis ırkının özellikleriyle Avrupalı bilim adamlarının tarif ettiği Kafkas ırkının özelikleri birbirine yakındır. Charles Berlitz Atlantis dilinin günümüzdeki tek numunesini Bask dili olarak tanımlar. Bask dili de Kafkas dillerinden Adıge-Abhaz dilli ile yakın akrabalığı vardır” diye konuştu.

Birinç, 7 milyon Çerkez’in Kafkasya’da, 3 ile 5 milyonun ise Türkiye’de yaşadığını söyledi. Bunun dışında Suriye, Ürdün, Amerika, Avusturya, Almanya gibi dünyanın çeşitli ülkelerinde Kafkasların yaşadığını belirten Birinç, “Kafkasya 50’ye yakın dilin 100’e yakın lehçenin konuşulduğu bir yerdir. Bugün Kafkasya’da 22 dilde eğitim yapılmaktadır” dedi.

Kafkasların savaşçılığına değinen Birinç, “Kafkasların savaşçılığını Büyük İskender ve Karl Marx en iyi şekilde açıklamıştır. Büyük İskender Doğu Seferi’ne çıktığında saldırmadığı tek ülke Kuzey Kafkasya’dır. Ve şu sözleri söylemiştir; “Bunlardan oluşan bir ordum olsaydı bütün dünyayı fethederdim. Karl Marx ise şunları söylemiştir: (Hürriyet’in nasıl elde edilmesi gerektiğini Kafkasya Dağlılar’ından ibretle öğreniniz, Hür yaşamak isteyenlerin nelere muktedir olduğunu görünüz. Milletler, onlardan ders alınız!)” dedi.

Seminerde daha sonra Aytberov Timut Magomedoviç, “Çerkes Sürgünü”, Magomeddadaev Amirhan Magodeviç, “Muhammed Amin Asiyalav: Batı Kafkasya’da İmam Şamil’in Dini ve Siyasi Temsilcisi”, Şaphan Magomedoviç Hapizov, “Elisu Avarları ve Şamil’in İmamatı”, Muhammedhan Muhammedhanov, “Dağıstan’ın Sovyetleştirilmesinin Bazı Yönleri” konusunda sunum yaptılar. Program, Cemalettin Özbay ve Gökhan Menteş’in sunumlarıyla sona erdi. (yalovamiz.com)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz