Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Suriye’den Türkiye’ye 28 aile geldi

Antep’te yapılan Suriye Kriz Masası toplantısında, Kaffed Başkanı Kadıoğlu,  Suriye’den  Türkiye’ye gelen, anavatana dönen ve gelecek olan soydaşlara ilişkin, dernek başkanlarıyla bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulundu. Dernek başkanlarından edinilen bilgiye göre, Mersin’de 6, Reyhanlı’da 9, Göksun’da 2, Adana’da 1, Antep’te 10 aile olmak üzere toplam 28 ailenin geldiği, tamamının ikamet sorunlarının çözüldüğü ve güncel bir sorunlarının olmadığı anlaşıldı.

Antep’te gerçekleştirilen KAFFED Suriye Kriz Masası toplantısına KAFFED Genel Başkanı Vacit Kadıoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, Eğitim Teşkilat Sekreteri Filiz Çelik, Sosyal İşler Sekreteri Erdoğan Yaşar, Bölge temsilcisi ve yönetim kurulu üyesi Bekir Sami Yavuz, Adana Dernek başkanı ve bölge koordinatörü İsa Elagöz, Kahramanmaraş Dernek Başkanı Sahver Tuna, Göksun Dernek Başkanı Bedri Tokuç, Afşin Dernek Başkanı Adnan Özdemir, Reyhanlı Dernek Başkanı Uğur Pihava, İskenderun Dernek Başkanı Servet Apiş, Mersin Dernek Başkanı İbrahim Burcu, KAFFED Adığe Masası Adana koordinatörü Turan Akın, bölge derneklerinin yönetim kurulu üyeleri ve ev sahibi Gaziantep dernek başkanı Hakan Aydemir katıldı.

Bölge dernek başkanları bölgelerinde bulunan Suriyeli soydaşlarımızla ilgili detaylı bilgilendirme yaptılar.Faaliyetlerini anlattılar. Federasyondan beklenti ve taleplerini dile getirdiler.

Vacit Kadıoğlu  Suriye’den  Türkiye’ye gelen, anavatana dönen ve gelecek olan soydaşlarımıza ilişkin edinilen bilgileri ve federasyonun bu güne kadar yaptığı girişimleri, Maykop, Nalçik ve Moskova’da yapılan görüşmeleri anlattı.

Dernek başkanlarından alınan son bilgilere göre, Mersin’de 6 Aile 29 kişi, Reyhanlı’da 9 Aile 32 kişi, Göksun’da 2 Aile 10 kişi, Adana’da 1 aile 10 kişi, Antep’te 10 Aile 34 kişi olmak üzere toplam 28 aile olarak 115 kişinin geldiği, tamamının ikamet sorunlarının çözüldüğü ve güncel bir sorunlarının olmadığı anlaşıldı.

Gelişlerin devam edeceği öngörüsüyle aşağıdaki kararlar alındı:

1- Yardımda Anavatana dönmek isteyenlere öncelik verilmesi,

2- Yardım kampanyasının geliştirilerek devam ettirilmesi,

3- Mevcut kalınabilecek ev envanterinin geliştirilmesi,

4- Beyaz eşya verebileceklerin dernekler tarafından tespit edilerek, toplanan eşyaların Adana derneğine ulaştırılması,

5- Federasyon elinde  bulunan ev eşyalarının Adana derneğine ulaştırılması (4 evlik eşya hazır durumdadır.)

6- Filiz Çelik’in kriz masası sekreteri olarak görevlendirilmesi,

7- Bölgeden yapılacak açıklamaların tek elden koordinatör Adana derneği tarafından yapılmasına, münferit açıklamalar yapılmaması,

8- Yapılacak nakdi yardımların, kriz masası üyelerinin bilgisi dahilinde ve genel başkanın onayı ile yapılması

9- Gelenlerin  artması ihtimali ve kış aylarının yaklaşılması göz önünde bulundurularak çalışmalara hız verilmesi

10- Bölge derneklerinin bölgelerinde bulunan kampları tarayarak, soydaşlarımızın tespit edilmesi halinde kamplardan çıkartılmalarının sağlanması (Bu konuda görevlendirme yapılmıştır.)

11- Suriye’den gelen soydaşlarımıza video çekimleri yapılarak kamuoyunun bilgilendirilmesi.

Yazarın Diğer Yazıları

RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti

“Kâinatın tüm seslerini, renklerini ve titreşimlerini” yasakladınız. Biliniz ki yasağınız ancak kâğıt üzerindedir. Özgürlükleri yaşamın her alanında kısıtlamaya devam ediyorsunuz, basın özgürlüğünü de. Kontrol altında...

Çeçenya ve Putin

İspanyol gazeteci ve insan hakları aktivisti Marta Ter Ferrer’in “Kadirov’un Çeçenya’sı: Kafkasya’daki Putin Rejimi” adlı kitabı yayımlandı. Ferrer’in 8 yıl boyunca Çeçenya’daki insan hakları ihlalleriyle...

3 roman tek kitapta toplandı

Kutarba Hayri Ersoy'un "Sürdüler, Sürgün Oldum", "Sürgün Sessiz Ölür" ve "Çöl Sıcağında Bile Üşürsün Sürgünsen" adlı romanları tek kitap haline getirilerek, Oktay Chkouta çevirisiyle...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img