Çeçen anne AİHM’ye başvurdu

0
271

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), silahlı örgüte katılmak ve güvenlik güçlerinin hayatına kastetmek suçlarından yargılanan ve 21 yıl hapse çarptırılan Muslim Çudalov’un annesi Tabarik Çudalova tarafından yapılan şikayeti kabul etti. Anne Çudalova oğlunun işkenceye maruz kaldığını ve hakkında yapılan suçlamalarla hiçbir ilgisi olmadığını kaydediyor.

Rusya aleyhinde dava açan Tabarik Çudalova’yı AİHM’de ‘Rusya Hukuk İnisiyatifi’ sivil örgütü temsil ediyor. Rusya Hukuk İnisiyatifi temsilcisi Anastasya Kuşleyko’nun verdiği bilgilere göre gereken evraklar hazırlandı ve AİHM’e bu davaya öncelik verilmesi talebi sunuldu. Çudalova, oğlunun hayati tehlike altında olması nedeniyle davaya öncelik verilmesini talep ediyor.

Muslim Çudalov, beş aydır tüberküloz hastanesinde tedavi görüyor. Annesinin ifadesine göre Muslim Çudalov, 2007-2010 yılları arasında Vladimirski bölgesinde tutuklu bulunuyordu. Tabarik Çudalova “Oraya sıkça gidiyor ve oğlumu görüyordum. Bir kez olsun cezaevi çalışanlarının hareketlerinden şikayetçi olmadı. Oğlumla görüşme konusunda cezaevi yönetiminden engel de görmedim. Ama onu Saratov bölgesi cezaevine naklettiklerinde her şey kötüye gitmeye başladı” dedi.

Dava avukatı Abubakar Manayev, şikayet dilekçesinde müvekkili ile görüşmesinin engellenmeye çalışıldığını ve Çudalov’u işkenceden ötürü çok kötü bir halde gördüğünü ifade ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz