Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Beslan Kobahiya: “Kuzey Kafkasya’yla ilişkilerimizi güçlendirmeliyiz”

Dünya Abhaz-Abazin Kongresi Başkanı Beslan Kobahiya, düzenlediği basın toplantısında “Kuzey Kafkasya’nın kardeş halklarıyla ilişkilerimizi güçlendirmeliyiz” dedi.

Kobahiya, bugün birçok batı ülkesi tarafından gündeme getirilen Çerkes meselesinin bu konuda en radikal tutuma sahip komşu Gürcistan tarafından sürekli olarak tahrik edildiğini ifade etti. Kobahiya’nın ifadesine göre, bu şartlarda Abhazya’nın tüm Çerkes dünyası ile kardeşlik ilişkilerini geliştirme konusunda özel bir program hazırlaması gerekiyor.

Abhazya parlamentosunun Çerkes sorunu konusunda tavrını net olarak belirlemesi gerektiğini kaydeden Kobahiya, “Parlamentomuzun Çerkes Soykırımını tanıması kardeşlerimiz Adıgelerde oluşan bazı şüphelerin kaybolmasına yardımcı olurdu. Halklarımız arasında düşmanlık yaratmaya çalışan Gürcüler onları sürekli olarak tahrik ediyorlar. İnisiyatifi bizim ele almamız lazım” dedi.

Dışişleri Bakanlığında Kuzey Kafkasya masası kurulmasıyla ilgili düşüncesini ifade eden Kobahiya, bakanlığın da konuya önem verdiğini belirtti ve bakan yardımcısı Hintba’nın bu istikamette bir beyanatı olduğunu hatırlattı.

Kobahiya, Suriye’deki Çerkeslerin durumuyla ilgili olarak “Suriye’deki Abhazların topluca geri dönüşünü beklemek zor, ama buraya dönmek isteyen de az değil. Onların geri dönüşü ile ilgili zorluklar var ancak Abhazya yönetimi bu konuları çözmeye çalışıyor” dedi.

Yazarın Diğer Yazıları

RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti

“Kâinatın tüm seslerini, renklerini ve titreşimlerini” yasakladınız. Biliniz ki yasağınız ancak kâğıt üzerindedir. Özgürlükleri yaşamın her alanında kısıtlamaya devam ediyorsunuz, basın özgürlüğünü de. Kontrol altında...

Çeçenya ve Putin

İspanyol gazeteci ve insan hakları aktivisti Marta Ter Ferrer’in “Kadirov’un Çeçenya’sı: Kafkasya’daki Putin Rejimi” adlı kitabı yayımlandı. Ferrer’in 8 yıl boyunca Çeçenya’daki insan hakları ihlalleriyle...

3 roman tek kitapta toplandı

Kutarba Hayri Ersoy'un "Sürdüler, Sürgün Oldum", "Sürgün Sessiz Ölür" ve "Çöl Sıcağında Bile Üşürsün Sürgünsen" adlı romanları tek kitap haline getirilerek, Oktay Chkouta çevirisiyle...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img