Büyük dayanışma

0
350

Türkiye’de homojenliğini bu güne kadar koruyabilmiş tek Oset Köyü olan Yozgat’ın Poyrazlı Köyü, yabancıya satılan evi, 52 bin liralık farkı köylülerden toplayıp geri alarak, köye yabancı birinin yerleşmesine engel oldu.

Poyrazlı Köyü nüfusuna kayıtlı olan ve MHP’nin koalisyon ortağı olduğu dönemde Yozgat Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü görevine getirilen Hüseyin Tanrıkulu, Maliye Hazinesine kayıtlı bir arsayı satın alarak bir ev yaptırdı. Daha sonra da satışa çıkardı. Evi, piyasa fiyatının çok üzerinde 130 bin lira gibi astronomik bir rakama yurtdışında çalışan birine sattı. Satış gerçekleşene kadar köylüden gizlenen bu olay üzerine harekete geçen köylüler, evi satın alan kadınla görüşüp, köyün homojen yapısının bozulmasına izin vermeyeceklerini belirterek, evi köyden birine satmasını önerdiler.

Önerinin kabul edilmesi üzerine evi satın alabilecek bir Oset aranmaya başladı. Yapılan görüşmeler sonucu, ortalama 60 bin lira değerindeki evin, 90 bin liraya Poyrazlı nüfusuna kayıtlı Yusuf Çınar’a satılmasına karar verildi. Ancak evi satan alan kişinin evin fiyatını 142 bin liraya yükseltmesi üzerine, köylüler bir kampanya başlatarak aradaki 50 bin liralık farkı topladı ve Yusuf Çınar’ın evi satın almasını sağladı. Yaptıklarının kültürün korunması açısından önemli olduğunu söyleyen Poyrazlı Köyü Muhtarı Nihat Oktay, “Köylünün cebinden çıkan bu 50 bin lira ile biz kültürümüzü, geleneklerimizi, akrabalıklarımızı, komşuluklarımızı korumak istedik. Bizim kimseye karşı bir önyargımız yok.

Ancak yaşadığımız toplumun kültüründen farklı kültürel geleneklerimiz var ve bunların yok olmasını önlemek için bu girişimi yaptık. Bundan sonra, köyümüzde yabancıya ev satışı yapılamayacağını da herkese gösterdik. Sergilenen bu dayanışma göz yaşartıcı boyutta. Köylülerimizle bir kez daha gurur duyduk. Zira, ömrünü çobanlık yaparak geçiren bir kişi bile 500 lira bağışta bulundu. Bazı köylülerimiz evindeki altını getirip verdi.” dedi.

Haber: Ahmet Zorlu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz